RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł Lewicy ujawnia: Były rozmowy o tym, żeby Kosiniak był premierem

Z chęcią poparłabym Władka Kosiniaka-Kamysza na premiera. Naprawdę – oświadczył Gawkowski (fot. PAP/Rafał Guz)
Z chęcią poparłabym Władka Kosiniaka-Kamysza na premiera. Naprawdę – oświadczył Gawkowski (fot. PAP/Rafał Guz)

Były rozmowy, aby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz został premierem, ale nie było na to szans – powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. – Nie było opcji, aby lider Porozumienia Jarosław Gowin nie głosował z rządem; opowiadanie, że była szansa na wotum, to banialuki – dodał.

Będzie zmiana w Platformie? Poseł o „lewicowym” odchyle Trzaskowskiego [WIDEO]

Powinien poddać się po prostu na nowo elektoratowi Platformy Obywatelskiej – mówił o obecnym szefie Platformy Obywatelskiej Borysie Budce poseł tej...

zobacz więcej

Przedstawiciele opozycji sejmowej pytani byli w Radiu ZET o to, czy przy okazji głosowania nad ustawą ratyfikacyjną dotyczącą decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, przeciwko której opowiadała się Solidarna Polska, chcieli doprowadzić do upadku rządu.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) pytana, dlaczego politycy jej formacji myśleli, że to możliwe, odparła, że pierwszy raz od sześciu lat była szansa na wpłynięcie na powstanie dokumentu takiego, jak Krajowy Plan Odbudowy, i „PiS musiałby ustąpić, aby dostać poparcie”.

– Gdyby PiS nie miało większości zapewnionej, byłaby szansa do tego, że postawić wotum nieufności – powiedziała. Na uwagę, że potrzeba by było kandydata na premiera, którego poparłaby także część obozu władzy, odpowiedziała: „Ja takich rozmów nie prowadziłam, nie wiem”.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

Sondaż o Donaldzie Tusku. Czy dobrze reprezentuje polskie interesy?

Prawie połowa badanych uważa, że były premier, obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk nie dba o polskie interesy w Unii...

zobacz więcej

Posłanka Bożena Żelazowska z PSL pytana, czy była mowa o tym, aby premierem został lider jej partii Władysław Kosiniak-Kamysz, również odparła, że nie brała udziału w takich rozmowach. – Myślę, że nie było takich rozmów. Natomiast rzeczywiście do mediów doszły takie sygnały, nie wiem też z jakiego źródła – dodała.

Gawskowski: Były takie rozmowy


Szef klubu Lewicy stwierdził natomiast, że takie rozmowy były. – Były rozmowy w sprawie tego, żeby pan Kosiniak był premierem, tak. Brałem w nich udział osobiście – powiedział Gawkowski. – Nie jestem upoważniony, żeby mówić, kto jeszcze siedział przy tym stole – zastrzegł.

– Jedna z postaci, która była kluczowa, odpowiadała, że pan Gowin, że nie ma możliwości niepopierania rządu – powiedział. – Gowin nie był w stanie o tym rozmawiać. Całe te rozmowy były o szklankę roztłuc, dlatego, że nie było opcji, żeby Gowin nie głosował z rządem – podkreślił polityk Lewicy.

Zdaniem Gawkowskiego „opowiadanie o tym, że była szansa postawienia takiego wniosku (o wyrażenie rządowi wotum nieufności) i go wygrania, jest po prostu banialuką”. Dopytywany, czy dlatego, że nie było na to szans, Lewica „głosowała z rządem” w sprawie ustawy ratyfikacyjnej, szef klubu odparł, że posłowie Lewicy jako jedyni złożyli poprawki do KPO na piśmie, które rząd zgodził się do planu wpisać. – Powiedzieliśmy: ok, skoro są elementy, o które wnioskowała Lewica, to to robimy. A na rząd mniejszościowy, większościowy, techniczny nie było żadnych szans – oświadczył Gawkowski.

– Z chęcią poparłabym Władka Kosiniaka-Kamysza na premiera. Naprawdę. Obiecuję, że jeżeli będzie taka szansa, to to zrobię – dodał.

źródło:
Zobacz więcej