RAPORT

Pogarda

Po 42 latach z wody wynurzył się zabytkowy kościół

Zalanie obiektu było wynikiem budowy tamy Purísima (fot. L.Ramírez/EFE/Forum)
Zalanie obiektu było wynikiem budowy tamy Purísima (fot. L.Ramírez/EFE/Forum)

Najnowsze

Popularne

Zalany Kościół, zbudowany w połowie XIX wieku w Meksyku znalazł się nad powierzchnią wody po 42 latach. Doszło do tego w wyniku suszy, która w ostatnich tygodniach nawiedziła 70 proc. powierzchni tego kraju. Zalanie obiektu było wynikiem budowy tamy Purísima.

Gwałtowna powódź. Dziesiątki ofiar śmiertelnych i zalany pałac prezydencki

Co najmniej 23 osoby zginęły w niedzielę na indonezyjskiej wyspie Flores w wyniku gwałtownej powodzi wywołanej przez ulewne deszcze. Dziewięć osób...

zobacz więcej

Jak podaje „Mexico News Daily” w kolonialnej społeczności El Zangarro przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w okolicy Guanajuato wcześniej mieściła się także plebania i rejestr cywilny ówczesnej Villa Real de Mina de Guanajuato. Historia gminy dobiegła końca w 1979 r., kiedy prezydent José López Portillo zarządził budowę tamy Purísima, mającą powstrzymać powodzie. W wyniku jej budowy, zalano obszar 200 ha.

Przymusowa przeprowadzka


– Z przekazów ustnych wiemy, że mieszkańcom było bardzo trudno opuścić to miejsce, nie tylko ze względu na swoje domy, ale także z powodu poczucia przynależności. Kilka osób stawiało opór i czekało do momentu, gdy woda zaczęła pochłaniać całe miasto – poinformował Dulce Vázquez, dyrektor archiwum miejskiego. Mieszkańcy tej wioski po przeprowadzeniu się na okoliczne tereny założyli nową wioskę o tej samej nazwie.

Przeczytaj także: Rytuały Majów. Czerwone odciski dzieci w jaskini na Jukatanie [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej