RAPORT

Pogarda

Rytuały Majów. Czerwone odciski dzieci w jaskini na Jukatanie [WIDEO]

(fot. Jon G.FullerJr./VW PICS/UIG/Getty Images)
(fot. Jon G.FullerJr./VW PICS/UIG/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Do sensacyjnego odkrycia archeologicznego doszło w meksykańskiej części półwyspu Jukatan. W jaskini znajdującej się w rejonie Chichén Itzá, dawnego miasta Majów, znaleziono kolorowe odciski dłoni dzieci, pochodzące sprzed co najmniej 1200 lat.

Spędzili 40 dni w jaskini. „Wciśnięcie pauzy w życiu”

Grupa 15 osób wyszła w sobotę z jaskini Lombrives w Pirenejach po 40 dniach spędzonych bez słońca, zegarków ani telefonów. Eksperyment z ich...

zobacz więcej

Archeolodzy badali jaskinię na północnym krańcu półwyspu Jukatan, gdzie nadal stoją piramidy takich starożytnych miast jak Uxmal i Chichen Itza.

Eksplorowana jaskinia znajduje się w pobliżu drzewa uważanego przez Majów za święte. Badacze odkryli w niej 137 czarnych i czerwonych odcisków dłoni, które zostały wykonane przez dzieci. To znalezisko, pochodzące sprzed 1200 lat, rzuca nowe światło na rytuały Majów.

Archeolog Sergio Grosjean wyjaśnia, że odciski prawdopodobnie zostały wykonane przez dzieci wchodzące w okres dojrzewania.

Inne artefakty Majów znalezione w jaskini to wyrzeźbiona twarz oraz sześć malowanych rzeźb reliefowych, które pochodzą z 800-1000 roku.Historia pierwszych osad Majów sięga ponad 4000 lat wstecz. Gdy hiszpańscy zdobywcy przybyli tu na początku XVI wieku, nadal istniały tu duże ośrodki miejskie.

Obecnie kilka milionów Majów nadal żyje w społecznościach rozrzuconych po południowo-wschodnich meksykańskich stanach, takich jak Chiapas i Campeche.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy archeolodzy odkryli kilkaset zabytków w świętym jeziorze Majów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej