RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obostrzenia w Niemczech. Od dziś nowe zasady, ważne zmiany na granicy [WIDEO]

Niemcy przestały uznawać Polskę za kraj wysokiego ryzyka. Od niedzieli przy przekraczaniu zachodniej granicy nie będzie obowiązku przedstawiania testu na koronawirusa. Za Odrą zmieniają się też przepisy dla zaszczepionych i ozdrowieńców.

Nowe obostrzenia w Niemczech. Godzina policyjna i chaos w przepisach

Od soboty w Niemczech zmieniają się zasady dotyczące obostrzeń epidemicznych. W wielu regionach od dziś zacznie obowiązywać godzina policyjna – od...

zobacz więcej

Niemcy. Nowe obostrzenia od 9 maja


Instytut Roberta Kocha zaktualizował listę państw uznawanych przez Niemcy za obszary ryzyka pandemicznego. Od niedzieli 9 maja Polska jest obszarem ryzyka, a nie jak do tej pory – wysokiego ryzyka.

Przy wjeździe nie będzie konieczności przedstawiania testu (obecnie podróżni muszą mieć taki test, nie starszy niż 48 godzin), ale nadal będzie obowiązywać dziesięciodniowa kwarantanna z możliwością skrócenia jej po co najmniej pięciu dniach, o ile wykonany wówczas test da negatywny wynik.

Pozostaje też obowiązek zgłoszenia przyjazdu za pośrednictwem strony internetowej www.einreiseanmeldung.de.

Regulacje te nie będą dotyczyć pracowników transgranicznych, przedstawicieli niektórych zawodów, osób odwiedzających najbliższych krewnych. O szczegółowych regulacjach decydują władze poszczególnych landów.

Ambasada: jest jedna pułapka


Ambasada RP w Berlinie zwraca uwagę na jedną „pułapkę”. Przy wjeździe na teren Niemiec w danym obszarze uwzględnia się klasyfikację epidemiczną, jaka obowiązywała tam w ciągu ostatnich 10 dni.

Dramatyczna sytuacja w Niemczech. Pracownicy apelują o zmianę przepisów

Przez pandemię koronawirusa w Niemczech pracę straciło milion osób. Problemu nie rozwiązał tamtejszy rząd, a miliardy, które poszły na „politykę...

zobacz więcej

„Polska do 8 maja włącznie jest zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka, co oznacza to, że osoba która jeszcze 8 maja była w Polsce, a wjeżdża do Niemiec w przeciągu kolejnych 10 dni (czyli do 18 maja) powinna stosować się do surowszych zasad obowiązujących przy wjeździe z obszaru wysokiego ryzyka. W praktyce oznacza to posiadanie negatywnego wyniku testu już przy wjeździe do Niemiec” – podaje Deutsche Welle.

Instytut Roberta Kocha aktualizując listę państw uznawanych przez Niemcy za obszary ryzyka pandemicznego wykreślił z listy krajów wysokiego ryzyka obok Polski również Węgry.

Zmieniła się także klasyfikacja Malty i portugalskiego regionu Algarve – te miejsca od niedzieli nie będą obszarami ryzyka. Dotychczas osoby wracające z tych regionów podlegały kwarantannie.

Nowe obostrzenia dla zaszczepionych i ozdrowieńców


W niedzielę zmieniają się też regulacje dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Według tych regulacji osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 oraz ozdrowieńcy mogą się spotykać bez ograniczeń. W przypadku organizowanych wydarzeń nie będą wliczani do dopuszczalnych limitów uczestników. Nawet w miejscach, gdzie liczba zakażeń koronawirusem jest wysoka, dwie niezaszczepione osoby mogą spotykać się z nieograniczoną liczbą osób zaszczepionych.

Ci, którzy przyjęli obie dawki szczepionki bądź przeszli Covid-19, mogą również wchodzić do sklepów, odwiedzać ogrody zoologiczne bądź iść do fryzjera bez konieczności przechodzenia testów na obecność koronawirusa. Nie obowiązują ich restrykcje dotyczące wychodzenia z domu w godzinach wieczornych.

W przypadku podróży są zwolnieni z obowiązku przechodzenia kwarantanny – o ile nie wracają z regionów, gdzie rozprzestrzeniają się warianty koronawirusa. Muszą jednak nosić maseczki w większości miejsc oraz zachowywać dystans w miejscach publicznych.

źródło:
Zobacz więcej