RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tony elektrośmieci z paneli fotowoltanicznych i polska techonologia jutra

W skład zespołu badawczo-wdrożeniowego wchodzą naukowcy z Polski, Słowacji i Czech (fot. Sean Gallup/Getty Images)
W skład zespołu badawczo-wdrożeniowego wchodzą naukowcy z Polski, Słowacji i Czech (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W przyszłości w Polsce będziemy mieli tysiące ton dodatkowych śmieci z powodu zużytych paneli fotowoltaicznych. Ich żywotność wynosi około 20-30 lat. W związku z tym w Akademii Górniczo-Hutniczej powstaje innowacyjna metoda ich recyklingu. Władze uczelni wraz ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech utworzyły konsorcjum w celu przeprowadzenia badań i działań wdrożeniowych. W skład zespołu badawczo-wdrożeniowego wchodzą naukowcy z Polski, Słowacji i Czech.

Sejm stawia na ekologię. Energia ze źródeł odnawialnych na Wiejskiej

Trwa montaż pierwszej na terenie Kancelarii Sejmu instalacji fotowoltaicznej. Pilotażowy etap dotyczy 44 paneli umiejscowionych przy Biurze...

zobacz więcej

– Stajemy przed globalnym wyzwaniem zagospodarowania zużytych paneli fotowoltaicznych. Nasze metody przetwarzania zużytych paneli, opracowane wraz z firmą 2loop Tech, będą nie tylko w 100% ekologiczne, lecz również efektywne ekonomicznie. Dzięki opracowanym technologiom odzyskamy praktycznie wszystko co możliwe, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie – powiedział prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.

Ponad 100 ton do utylizacji


Od 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tys.ton paneli. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce ma wynieść wtedy prawie 8000 MW. Za około 20-30 lat skończy się żywotność paneli i do utylizacji czy recyklingu w samej Polsce może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Prof. Cała zwrócił uwagę, że światowa gospodarka już dziś musi podjąć wyzwanie związane z recyklingiem, ponieważ za 5 lub 10 lat będzie już za późno.

– Wierzymy, że Polska może zostać światowym liderem w zakresie recyklingu tego typu instalacji. Mamy know-how, potencjał produkcyjny, korzystne położenie geograficzne oraz firmy, które chcą zainwestować w opracowanie skutecznych i bezpiecznych ekologicznie technologii – poinformował profesor.

Padł kolejny rekord. Tyle energii ze Słońca jeszcze nie czerpaliśmy

Wystarczyła słoneczna pogoda w całym kraju. Kilkanaście minut po południu elektrownie słoneczne pokrywały prawie 15 proc. zapotrzebowania Polski na...

zobacz więcej

W chwili obecnej zdarza się, że z paneli odzyskuje się surowce. Są to m.in. szkło, krzem czy aluminium.

– Razem z AGH opracowujemy nowatorską technologię pozwalającą firmom efektywnie ekonomicznie recyklingować panele fotowoltaiczne, tak aby zminimalizować koszty procesu i nie musieć ich przerzucać na użytkownika indywidualnego. Dostawcy paneli są coraz bardziej świadomi narastającego problemu odpadów po instalacjach OZE i są już wśród nich na rynku pionierzy, którzy wychodzą z inicjatywą by skorzystać z tych nowych możliwości i doprowadzić do odpowiedzialnego przetworzenia zużytych elementów instalacji PV – przekazał prezes zarządu 2loop Tech Marcin Karbowniczek.

Przeczytaj także: Szyby okienne, które przetwarzają energię słoneczną na prąd – patent made in Poland

Umowa zawarta w ramach projektu zakłada opracowanie technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. AGH przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w Czaplach (woj. kujawsko-pomorskie).

Obniżono prognozę wzrostu PKB w Czechach. W Polsce podwyższono

Czeski Bank Narodowy obniżył prognozę wzrostu PKB z 2,2 proc. do 1,2 proc. i zwiększył szacunki CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych,...

zobacz więcej

Według umowy przewiduje się, że badania przemysłowe mają zostać zakończone zakończenie badań do października 2022 roku. Następnie wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej ma nastąpić do końca 2023 roku. 2loop Tech jest liderem konsorcjum, odpowiadającym za proces wdrożeniowy projektu. Natomiast za część naukowo-badawczą projektu odpowiada Akademia Górniczo-Hutnicza.

Dane


Rynek fotowoltaiki w UE dynamicznie się rozwija. W ciągu dziesięciu lat moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych na Starym Kontynencie wzrosła o około 100 GW i na koniec 2019 r. wynosiła już 130 GW. W 2019 r. Dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) przedstawiają, że całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice w UE wzrosła o 13 proc., a przyrost nowych mocy w 2019 r. był o 87 proc. wyższy niż w 2018 r. Liderami są Hiszpania i Niemcy, które były odpowiedzialne za 50 proc. przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych w całej UE w 2019 r.

Przeczytaj także: Słoneczna gigafabryka za miliard złotych w Polsce? Są plany budowy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej