
W przyszłości w Polsce będziemy mieli tysiące ton dodatkowych śmieci z powodu zużytych paneli fotowoltaicznych. Ich żywotność wynosi około 20-30 lat. W związku z tym w Akademii Górniczo-Hutniczej powstaje innowacyjna metoda ich recyklingu. Władze uczelni wraz ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech utworzyły konsorcjum w celu przeprowadzenia badań i działań wdrożeniowych. W skład zespołu badawczo-wdrożeniowego wchodzą naukowcy z Polski, Słowacji i Czech.
Trwa montaż pierwszej na terenie Kancelarii Sejmu instalacji fotowoltaicznej. Pilotażowy etap dotyczy 44 paneli umiejscowionych przy Biurze...
zobacz więcej
– Stajemy przed globalnym wyzwaniem zagospodarowania zużytych paneli fotowoltaicznych. Nasze metody przetwarzania zużytych paneli, opracowane wraz z firmą 2loop Tech, będą nie tylko w 100% ekologiczne, lecz również efektywne ekonomicznie. Dzięki opracowanym technologiom odzyskamy praktycznie wszystko co możliwe, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie – powiedział prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.
Wystarczyła słoneczna pogoda w całym kraju. Kilkanaście minut po południu elektrownie słoneczne pokrywały prawie 15 proc. zapotrzebowania Polski na...
zobacz więcej
W chwili obecnej zdarza się, że z paneli odzyskuje się surowce. Są to m.in. szkło, krzem czy aluminium.
– Razem z AGH opracowujemy nowatorską technologię pozwalającą firmom efektywnie ekonomicznie recyklingować panele fotowoltaiczne, tak aby zminimalizować koszty procesu i nie musieć ich przerzucać na użytkownika indywidualnego. Dostawcy paneli są coraz bardziej świadomi narastającego problemu odpadów po instalacjach OZE i są już wśród nich na rynku pionierzy, którzy wychodzą z inicjatywą by skorzystać z tych nowych możliwości i doprowadzić do odpowiedzialnego przetworzenia zużytych elementów instalacji PV – przekazał prezes zarządu 2loop Tech Marcin Karbowniczek.
Przeczytaj także: Szyby okienne, które przetwarzają energię słoneczną na prąd – patent made in Poland
Umowa zawarta w ramach projektu zakłada opracowanie technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. AGH przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w Czaplach (woj. kujawsko-pomorskie).
Czeski Bank Narodowy obniżył prognozę wzrostu PKB z 2,2 proc. do 1,2 proc. i zwiększył szacunki CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych,...
zobacz więcej
Według umowy przewiduje się, że badania przemysłowe mają zostać zakończone zakończenie badań do października 2022 roku. Następnie wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej ma nastąpić do końca 2023 roku. 2loop Tech jest liderem konsorcjum, odpowiadającym za proces wdrożeniowy projektu. Natomiast za część naukowo-badawczą projektu odpowiada Akademia Górniczo-Hutnicza.