RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Boris Johnson zaprasza przywódców Szkocji, Walii i Irlandii Płn. na wspólny szczyt

Premier Boris Johnson (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
Premier Boris Johnson (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Brytyjski premier Boris Johnson zaprosił w sobotę wieczorem szefów rządów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej na szczyt poświęcony temu, jak „team UK” może razem wyjść z pandemii koronawirusa.

Zamieszanie wokół remontu. Brytyjski premier pod ostrzałem

Brytyjska komisja wyborcza wszczęła formalne dochodzenie w sprawie tego, kto sfinansował renowację rezydencji premiera Borisa Johnsona na Downing...

zobacz więcej

Wcześniej w sobotę ogłoszono, że wybory do szkockiego parlamentu wygrała kierowana przez Nicolę Sturgeon Szkocka Parta Narodowa (SNP), a do walijskiego – tamtejsza gałąź Partii Pracy, na czele której stoi Mark Drakeford.

Po wygranej Sturgeon powiedziała, że nie ma „żadnego demokratycznego uzasadnienia” dla tego, by Johnson, czy ktokolwiek inny w Londynie blokował prawo Szkotów do decydowania o własnej przyszłości. Ale Johnson oświadczył, że mówienie o „rozdarciu naszego kraju” jest „nieodpowiedzialne i lekkomyślne”.

Gratulując Sturgeon i Drakefordowi reelekcji, zaprosił ich na szczyt, aby „omówić nasze wspólne wyzwania i to, jak możemy pracować razem w nadchodzących miesiącach i latach” .

Podkreślił, że wprowadzenie szczepionki przeciw COVID–19 jest przykładem „tego jak działa team UK”, gdyż Wielka Brytania zamawiając je wspólnie korzysta z efektu skali i wezwał Sturgeon i Drakeforda do kontynuowania „ducha współpracy”. „Głęboko wierzę, że interesy ludzi w całej Wielkiej Brytanii są najlepiej realizowane, gdy pracujemy razem” – wskazał.

Wyjazdy z Wielkiej Brytanii. Premier Johnson o zniesieniu zakazów

Pozwolenie na opuszczenie Zjednoczonego Królestwa może się opóźnić – przyznał brytyjski premier Boris Johnson. Teraz, z nielicznymi wyjątkami,...

zobacz więcej

„Szerokie ramiona Wielkiej Brytanii”


Przyznał, że ożywienie gospodarcze będzie „trudną drogą”, ale jak podkreślił, „szerokie ramiona Wielkiej Brytanii wsparły miejsca pracy i przedsiębiorstwa wzdłuż i wszerz kraju” w czasie kryzysu.

Mówiąc o takich wyzwaniach jak zaległości uczniów z powodu braku normalnych zajęć, długie kolejki czekających na leczenie i zaległości w sądach, Johnson wezwał: „Musimy pokazać tego samego ducha jedności i współpracy, który naznaczył naszą walkę z pandemią”.

„Wszyscy będziemy mieli swoje własne perspektywy i pomysły – i nie zawsze będziemy się zgadzać – ale jestem przekonany, że ucząc się od siebie nawzajem, będziemy w stanie budować z powrotem lepiej, w interesie ludzi, którym służymy” – wskazał.

Podobny list Johnson ma wysłać do pierwszej minister i zastępczyni pierwszej minister Irlandii Północnej.

źródło:

Zobacz więcej