SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kto wygrał wybory na radnego? Zdecydował rzut monetą

Obaj kandydaci mieli taką samą liczbę głosów (fot. Shutterstock)
Obaj kandydaci mieli taką samą liczbę głosów (fot. Shutterstock)

W niecodzienny sposób czwartkowe wybory lokalne w Anglii skończyły się w jednym z obwodów w miejscowości Barnsley. Dwoje kandydatów dostało dokładnie taką samą liczbę głosów i o tym, kto zostanie radnym zadecydował rzut monetą.

Wybory w Szkocji. Separatyści blisko bezwzględnej większości

Rządząca Szkocka Partia Narodowa (SNP) pierwszej minister Szkocji Nicoli Sturgeon wygrała czwartkowe wybory do lokalnego parlamentu, ale do...

zobacz więcej

Ubiegająca się o reelekcję w obwodzie Rockingham kandydatka Partii Pracy Nicola Sumner oraz Roy Garratt z Partii Konserwatywnej otrzymali po 1084 głosy. Rzut monetą okazał się szczęśliwy dla Sumner, która dzięki temu pozostała radną.

Dla układu sił w radzie miejskiej Barnsley nie miało to znaczenia, bo laburzyści i tak dysponują w niej ogromną przewagę – w liczącej 63 miejsca radzie mają 48 mandatów – ale sam fakt, że w ich bastionie kandydat konserwatystów dostał taką samą liczbę głosów odzwierciedla zmianę preferencji wyborców na przemysłowych obszarach północnej Anglii.

W poprzednich wyborach w Rockingham – podobnie zresztą jak w większości obwodów w Barnsley – laburzyści wygrywali wyraźnie.

Zwycięstwo dzięki rzutowi monetą jednak tylko w minimalnym stopniu może poprawić nastroje w Partii Pracy, która straciła jak dotychczas prawie 300 radnych, czyli około jedną piątą ze swojego stanu posiadania w tych okręgach, gdzie wybory były przeprowadzane.

źródło:

Zobacz więcej