RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki na szczycie UE: Sprawiedliwe podatki i wzrost gospodarczy

Spotkanie najważniejszych europejskich polityków odbyło się w Porto (fot. PAP/Mateusz Marek)
Spotkanie najważniejszych europejskich polityków odbyło się w Porto (fot. PAP/Mateusz Marek)

Mateusz Morawiecki w sobotę po południu wrócił do kraju z dwudniowej wizyty w Portugalii, gdzie reprezentował Polskę podczas Szczytu Społecznego oraz nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej. Jednym z tematów rozmów było wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Część z nich ma posłużyć do „polonizacji czy repolonizacji całego prawa zamówień publicznych” – napisał w mediach społecznościowych premier.

Premier w Porto: Kładziemy nacisk, żeby szczepionek w Europie było jak najwięcej

Zdecydowanie opowiadam się za tym, aby doszło do uwspólnotowienia patentów na szczepionki i do wzmocnienia produkcji – podkreślił premier Mateusz...

zobacz więcej

– Jednocześnie też wiemy, że (…) wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będziemy mogli szybciej dostarczyć szczepionki do innych krajów świata, a przecież to pandemia globalna. Globalna, to znaczy rzeczywiście musimy zaszczepić przynajmniej 70–80 populacji całego świata – podkreślił premier.

Jaka Unia po COVID-19?


Na Facebooku premier napisał, że sobotnie rozmowy dotyczyły także kształtu Unii po opanowani pandemii koronawirusa.

„Dyskusje toczyły się wokół optymalnego modelu społecznego. Z dumą przedstawiłem nasze osiągnięcia, nasz model społeczny, gdzie w centralnym punkcie znajduje się rodzina. Już częściowo przebudowaliśmy system podatkowy, żeby służył rodzinom, dzieciom i ich wychowywaniu” – napisał szef rządu.

Morawiecki wskazał też na „konieczność sprawiedliwości podatkowej i szybkiego wzrostu gospodarczego”.

Jego zdaniem środki z Europejskiego Programu Odbudowy przyczynią się do „największego w historii Polski przyspieszenia w programach inwestycyjnych”.

Obrady na Szczycie Społecznym w Porto���� trwały wczoraj do późnych godzin nocnych, bo tematów było bardzo wiele, i co...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 8 maja 2021


„W Porto uzgadnialiśmy zasady, według których europejskie przedsiębiorstwa mają na tym skorzystać. A ja dodam, że przede wszystkim mogą skorzystać małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. W taki sposób chcemy dokonać też polonizacji, czy repolonizacji całego prawa zamówień publicznych. Żeby małe i średnie firmy, co jest zgodne z prawem UE, miały w tym obszarze różnego rodzaju preferencje” – dodał Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej