RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Banknot o wartości zero. Muzeum w Dusznikach podało ceny

Banknot ma wszystkie zabezpieczenia (fot. Muzeum Papiernictwa)
Banknot ma wszystkie zabezpieczenia (fot. Muzeum Papiernictwa)

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju ruszyła emisja kolekcjonerskiego banknotu o nominale 0 euro z motywem dusznickiego młyna papierniczego. Banknot został wyemitowany w nakładzie zamkniętym, w ilości 5 tys. sztuk.

Listy Johna F. Kennedy'ego do kochanki można kupić na aukcji

Licytacja online czterech listów miłosnych napisanych przez Johna F. Kennedy'ego potrwa do 12 maja. Ich adresatką jest szwedzka arystokratka,...

zobacz więcej

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju bierze udział w popularnej wśród miłośników turystyki oraz kolekcjonerów inicjatywie o nazwie „0 euro Souvenir”, która zainicjonowana została w 2015 roku. – Banknoty o nominale 0 euro jakością nie ustępują banknotom obiegowym, a ich ograniczony nakład i fakt, że ich kolekcjonerska wartość może z czasem wzrosnąć, sprawiają, że mogą stać się one swego rodzaju inwestycją – podkreśliła Izabela Mieczkowska z działu promocji i wydawnictw dusznickiego muzeum. Jak wyjaśniła głównym celem projektu jest promowanie turystyki, a także popularyzacja wiedzy o zabytkach historycznych i kulturowych.

Banknoty produkowane są w wytwórni papierów wartościowych Oberthur Technologies w Paryżu, która drukuje także banknoty będące prawnym środkiem płatniczym w krajach strefy euro. Autorką motywu graficznego znajdującego się na banknocie Muzeum Papiernictwa jest artystka, pisarka, projektantka monet Roussanka Alexandrova-Nowakowska.

Nakład zamknięty


Banknot został wyemitowany w nakładzie zamkniętym, w ilości 5 tys. sztuk, z których tysiąc to unikatowa edycja „Anniversary”, nawiązująca do obchodzonej w 2020 roku piątej rocznicy zainicjowania projektu „0 euro Souvenir”.

Mieczkowska wskazała, że nowy banknot nie jest pierwszym numizmatem z widokiem dusznickiego młyna papierniczego. Z początkiem czerwca 1921 roku, czyli 100 lat temu, władze Dusznik-Zdroju wyemitowały pieniądz zastępczy o nominale 50 fenigów z widokiem starej papierni. W 2009 roku została wybita moneta z widokiem młyna o nominale 3 zdroje. – Obydwa numizmaty cieszą się do dziś dużą popularnością w obiegu kolekcjonerskim. Z pewnością podobnie będzie z banknotem 0 euro" – dodała. Banknoty kolekcjonerskie będzie można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym muzeum, jak i poprzez stronę internetową. Banknot „0 Euro Souvenir” będzie dostępny w sklepie internetowym w 5 wariantach: pojedynczy banknot kolekcjonerski „0 Euro Souvenir” (cena – 20 zł; limit jednorazowego zakupu – 10 szt.); pojedynczy banknot kolekcjonerski „0 Euro Anniversary Edition” (cena – 20 zł; limit jednorazowego zakupu – 1 szt.); banknot kolekcjonerski „0 Euro Souvenir” w pamiątkowym blistrze (cena – 100 zł; limit jednorazowego zakupu – 1 szt.); dwa banknoty „0 Euro Souvenir” w etui z papieru czerpanego – jeden w wersji standardowej oraz jeden w wersji Anniversary (cena – 200 zł; limit jednorazowego zakupu – maksymalnie 5 szt.); dwa banknoty „0 Euro Souvenir” w etui z papieru czerpanego – jeden w wersji standardowej oraz jeden w wersji Gold ze złoconym wizerunkiem świętego Piotra z kluczem (cena – 200 zł; limit jednorazowego zakupu – maksymalnie 5 szt.).

źródło:
Zobacz więcej