SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Politycy PO-KO napisali list podważający przywództwo Budki. Lider PO zaskoczył komentarzem

Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej przygotowała list otwarty do swoich kolegów partyjnych i klubowych, w którym apeluje o podjęcie „poważnej debaty”, prowadzącej do „wieloaspektowej przemiany wewnętrznej”. – Widziałem kilka wersji tego listu. Nawet proszono mnie o naniesienie poprawek – niektórzy ludzie, pytając, czy warto podpisywać – oświadczył lider PO Borys Budka.

Knap: Senatorowie KO mogą zadecydować inaczej niż posłowie tej partii

– Może się tak zdarzyć, że nie będzie dużego sporu podczas debaty w Senacie i sprawa będzie dosyć szybko rozwiązana. Senatorowie Koalicji...

zobacz więcej

„Bez daleko idących zmian nie mamy szans utrzymania pozycji lidera opozycji, a w przyszłości wygrania wyborów” – przekonują autorzy listu.

Jak zapewnił Budka, list traktuje jako „element wewnętrznej dyskusji” oraz „podkreślenie wielu rzeczy, które już stały się w PO”. – Myślę, że to jest taka odezwa w czasach pandemii, kiedy nie ma możliwości zorganizowania konwencji, czy też dużego spotkania. Każdy przejaw aktywności jest bardzo dobry – stwierdził.

Pandemia odpuszcza


– Chcę jedną rzecz zaznaczyć: kiedy jest trudna sytuacja, kiedy wychodzimy z pewnego pandemicznego kryzysu (...), oczekuję jednego: ciężkiej pracy. Tak jak w 2016 roku, kiedy też mieliśmy takie wahnięcie w sondażach, wszyscy jak jedna drużyna ruszyliśmy w Polskę. Oczekuję, że poza pisaniem listów też jest gotowość właśnie do tego, gdy tylko zostaną te obostrzenia zniesione – powiedział polityk.

Budka przyznał, że „widział kilka wersji tego listu”. – Nawet proszono mnie o naniesienie poprawek – niektórzy ludzie, pytając, czy warto podpisywać – dodał. Wyraził także nadzieję, że podpisani pod nim senatorowie spoza Platformy „podpiszą też deklarację członkowską”. List, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa, adresowany jest do „parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej”. Pod listem podpisanych jest 51 parlamentarzystów, w tym między innymi były lider partii Grzegorz Schetyna, obecny wiceprzewodniczący PO Bartosz Arłukowicz i szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki.

Pod listem podpisali się też senatorowie: Alicja Chybicka, Stanisław Gawłowski, Agnieszka Gorgoń-Komor, Danuta Jazłowiecka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Magdalena Kochan, Beata Małecka-Libera, Ewa Matecka, Kazimierz Plocke, Marek Plura, Aleksander Pociej, Sławomir Rybicki, Ryszard Świlski, Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Zygmunt Frankiewicz.

źródło:
Zobacz więcej