RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zmobilizowaliśmy dużo zasobów, aby umożliwić ludziom szybki dostęp do szczepionek”

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel (fot. PAP/EPA/Luis Vieira / POOL)
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel (fot. PAP/EPA/Luis Vieira / POOL)

Zmobilizowaliśmy dużo zasobów na rzecz badań i wsparcia, aby umożliwić ludziom szybki dostęp do szczepionek. Następnie aktywnie uczestniczyliśmy w inicjatywie COVAX, aby zapewnić, że wszystkie kraje świata mają dostęp do szczepionek. Unia Europejska jest istotnym ofiarodawcą w tym projekcie – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas szczytu UE w Porto.

KE zaakceptowała nowy kontrakt na szczepionki z Pfizer-BioNTech

Komisja Europejska zaakceptowała nowy kontrakt z firmami Pfizer i BioNTech na szczepionki przeciw COVID-19 na lata 2021-2023 – poinformowała w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– My to wiemy, Wy to wiecie, że nikt nie jest bezpieczny w obliczu pandemii, jeśli cały świat nie jest chroniony, jeśli cały świat nie jest bezpieczny. To jest powodem, dla którego od pierwszego dnia mobilizacji przeciw COVID-19 na poziomie europejskim potwierdziliśmy tę solidarność – wskazał Michel.

– Oczywiście, dyskutowaliśmy także na temat kwestii własności intelektualnej szczepionek i liberalizacji własności intelektualnej szczepionek. Różne uczucia i opinie zostały wyrażone w tym zakresie – przyznał przewodniczący RE.

Jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać wszystko, co może doprowadzić do zwiększenia globalnej produkcji i błyskawicznej dostawy szczepionek. Jednakże w krótkiej perspektywie wielu z nas uważa, że nie jest to »magiczna różdżka«, która rozwiąże wszystkie problemy. Nie trzeba tłumaczyć, że pozostajemy gotowi, aby angażować się w bardzo konkretne dyskusje. Na przykład, to jest to, co robimy w Europie od jakiegoś czasu z krajami afrykańskimi, próbujemy stymulować partnerstwa publiczno-prywatne i wsparcie ze strony europejskich instytucji, aby w sposób konkretny zwiększać możliwości produkcyjne i zapewnić dywersyfikację łańcuchów dostaw w sektorze farmaceutycznym – dodał Michel.

Premier Morawiecki apeluje


Jadąc na szczyt UE premier Mateusz Morawiecki również opowiedział się na zawieszeniem patentów. – Zdecydowanie opowiadam się za tym, aby doszło do uwspólnotowienia patentów na szczepionki i do wzmocnienia produkcji; przyspieszenia w produkcji, to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii – podkreślił szef rządu.

Szef Rady Europejskiej wskazał, że innym ważnym tematem omawianym podczas spotkania w Porto była kwestia tak zwanych zielonych paszportów cyfrowych, pozwalających na swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami w dobie pandemii COVID-19. W ocenie Michela władze unijne mogą zająć się tym tematem już podczas najbliższego szczytu UE, który odbędzie się 25 maja. – Dołożymy wszelkich starań, aby osiągnąć konsensus w tej tak bardzo ważnej sprawie możliwie jak najszybciej – zapewnił dziennikarzy.

Celem nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej jest między innymi przyjęcie przez szefów państw i rządów tak zwanej Deklaracji z Porto. Ponadto planowane są dyskusje na temat walki z pandemią COVID-19, relacji z Indiami oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku.

źródło:

Zobacz więcej