RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wydalić rosyjskich dyplomatów”. Jest apel premiera Czech

Andrej Babisz rozmawiał na ten temat z najważniejszymi politykami w Unii Europejskiej (fot. Jean Catuffe/Getty Images)
Andrej Babisz rozmawiał na ten temat z najważniejszymi politykami w Unii Europejskiej (fot. Jean Catuffe/Getty Images)

Premier Czech Andrej Babisz zwrócił się do państw Unii Europejskiej o rozważenie wydalenia po co najmniej jednym rosyjskim dyplomacie w geście solidarności z jego krajem. Nasi południowi sąsiedzi podejrzewają Rosjan o spowodowanie wybuchu w składzie amunicji w 2014 roku.

Czechy wydalają 70 dyplomatów i pracowników rosyjskiej ambasady

Czechy wydalają kolejnych dyplomatów i pracowników rosyjskiej placówki dyplomatycznej. 70 osób ma czas na opuszczenie Pragi do końca maja.

zobacz więcej

O możliwym udziale rosyjskich agentów Babisz poinformował Radę Europejską w piątek wieczorem. w wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 roku

O podjęciu tego tematu przez czeskiego premiera napisała w sobotę agencja CTK.

Według Babisza sprawa była przedmiotem stosunkowo długiej dyskusji, podczas której wypowiadali się m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Premier nie powiedział, jakie było stanowisko polityków w tej sprawie.

Szczyt w Porto ma charakter nieformalny, a szersza dyskusja na temat stosunków z Rosją ma mieć miejsce na kolejnym spotkaniu Rady Europejskiej pod koniec maja.

Babisz zaapelował do Rady Europejskiej, by na następnym posiedzeniu rozważyła przyjęcie pisemnej deklaracji potępiającej Rosję.

– Musimy zawsze brać pod uwagę, że kiedy jedno państwo członkowskie jest atakowane, to mamy do czynienia z atakiem na wszystkie państwa. Poprosiłem również, aby nadal brali pod uwagę (kraje UE - PAP) wydalenie co najmniej jednego dyplomaty – cytuje premiera CTK.

źródło:

Zobacz więcej