RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eksplozja obok szkoły. Dziesiątki ofiar, w większości to uczennice

Nikt nie przyznał się do zamachu (fot. PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID)
Nikt nie przyznał się do zamachu (fot. PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID)

Co najmniej 55 osób zginęło w wyniku eksplozji samochodu obok liceum w zachodniej części Kabulu, stolicy Afganistanu. Reuters informuje o co najmniej 150 rannych. Większość ofiar stanowią uczennice.

ONZ wzywa Izrael do odwołania przymusowych eksmisji

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała w piątek Izrael do odwołania przymusowych eksmisji we Wschodniej Jerozolimie, ostrzegając, że jego...

zobacz więcej

Do eksplozji doszło w dzielnicy Dasht-i Barchi, w większości zamieszkałej przez szyitów. Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tarik Arian potwierdził, że jest wiele ofiar eksplozji, ale nie podał żadnych szczegółów ani nie zasugerował, jaka mogła być przyczyna wybuchu. Agencja Reutera powołując się na służby informuje, że był to zamach, gdyż eksplodował samochód.

Żadna grupa terrorystyczna nie wzięła odpowiedzialności za atak. Rzecznik talibów Zabihullah Mujahid zapewnił, że jego organizacja nie przeprowadziła go i potępił zamach. Potępił go również prezydent Afganistanu Aszraf Ghani.

Zgodnie z deklaracjami prezydenta USA Joe Bidena, do 11 września amerykańscy żołnierze mają opuścić Afganistan i zakończyć tym samym najdłuższą wojnę w historii Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec kwietnia oficjalnie rozpoczęło się wycofywanie sił USA i NATOz Afganistanu.

Wojna z terroryzmem


W odpowiedzi na zamachy między innymi na World Trade Center w Nowym Jorku NATO ogłosiło wojnę przeciwko islamskiemu terroryzmowi. 7 października 2001 r. Stany Zjednoczone przeprowadziły inwazję na Afganistan. Miała ona na celu obalenie reżimu talibów, ukrywającego bojowników Al-Kaidy, którzy dokonali zamachów terrorystycznych w USA.

Al-Kaida zapowiedziała już, że wojna przeciwko USA będzie kontynuowana. Źródła w grupie terrorystycznej deklarują jej zwycięstwo w Afganistanie. „Amerykanie zostali pokonani” – twierdzą, oceniając, że wojna w tym kraju mocno uderzyła w gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

źródło:
Zobacz więcej