RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nasza wieczna odpowiedzialność”. Merkel o niemieckich zbrodniach

Kanclerz Merkel mówiła o odpowiedzialności za zbrodnie podczas II wojny światowej (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL/cc)
Kanclerz Merkel mówiła o odpowiedzialności za zbrodnie podczas II wojny światowej (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL/cc)

To był dzień wyzwolenia i koniec nazistowskiej dyktatury; Niemcy mają obowiązek podtrzymywania pamięci o milionach ofiar narodowego socjalizmu – podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

Walczył pod Monte Cassino. 95-letni bohater został awansowany

W rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie uroczyście wręczono w piątek akt mianowania na stopień pułkownika Romualdowi Lipińskiemu, 95-letniemu...

zobacz więcej

„8 maja był dniem wyzwolenia. Oznaczał koniec nazistowskiej dyktatury i załamania cywilizacji, którym było Shoah. Naszą niewygasającą odpowiedzialnością pozostaje podtrzymywanie pamięci o milionach ludzi, którzy stracili życie w czasach dyktatury narodowego socjalizmu” – brzmi okolicznościowe oświadczenie Merkel, opublikowane na Twitterze przez rzecznika prasowego niemieckiego rządu Steffena Seiberta.

– Rozprawienie się z narodowym socjalizmem, pamięć o krzywdach i winie nie osłabia naszej demokracji, przeciwnie zwiększa jej siłę i odporność – mówił z kolei w piątek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Również on podkreślił konieczność zachowania przez Niemców pamięci o nazistowskich zbrodniach.

Walka o wolność i demokrację


W świętowanym 8 maja na Zachodzie dniu zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami „wszystkim, którzy ryzykowali życie i poświęcali się miliony razy, by uwolnić świat od faszyzmu” – dziękował również na Twitterze minister spraw zagranicznych RFN Heiko Maas. Dodał, że niestety nawet i dziś faszyzm nie jest całkowicie wykorzeniony i „każdego dnia musimy wspólnie walczyć o demokrację i wolność”. Michael Roth, minister stanu ds. europejskich w niemieckim MSZ, w artykule gościnnym dla portalu t-online opowiedział się za utworzeniem w Berlinie centralnego miejsca pamięci wszystkich ofiar okupacji hitlerowskiej – podał portal Deutsche Welle. „Najwyższy czas na takie miejsce” – napisał polityk SPD. „Potrzebujemy wreszcie wspólnego upamiętnienia wszystkich ofiar i docenienia cierpienia wszystkich dotkniętych krajów”

Sekretarz generalny współrządzącej CDU Paul Ziemiak zacytował na Twitterze słowa byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera: „Nie mamy zaiste powodów, aby w dniu dzisiejszym brać udział w święcie zwycięstwa. Ale mamy wszelkie powody, aby dzień 8 maja 1945 roku traktować jako koniec manowców niemieckiej historii, niosący zalążek nadziei na lepszą przyszłość”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej