RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

E-skierowanie na szczepienia przeciwko COVID-19 dla roczników 2000-2003

Polska zmaga się z epidemią COVID-19 (fot. PAP/Leszek Szymański)
Polska zmaga się z epidemią COVID-19 (fot. PAP/Leszek Szymański)

W niedzielę możliwość zapisania się na szczepienie przeciw COVID-19 otrzymały osoby uroczone w latach 2000, 2001, 2002 i 2003, czyli od 18. do 21. roku życia.

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnych roczników. Jak to zrobić?

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 56-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego. Rejestracja odbywa...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Skierowania dla osób z rocznika 2003 wystawiane są jedynie dla tych, którzy do 9 maja ukończyli 18 lat – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Pozostali z tego rocznika muszą poczekać na rekomendację Rady Medycznej i dalsze decyzje.

„W związku z nadchodzącą rejestracją kolejnej grupy wiekowej (roczniki 2000-2003) informujemy, iż zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem skierowania wystawione zostaną wszystkim osobom, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18. rok życia” – podało Ministerstwo Zdrowia.

Resort przekazał, że Rada Medyczna opublikuje w nadchodzącym tygodniu stanowisko dotyczące szczepienia przeciw COVID-19 pacjentów powyżej 16. roku życia. „W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16-17 lat” – zapowiedziało MZ.

Ministerstwo Zdrowia o rejestracji


„Biorąc pod uwagę wpływ, jaki ta decyzja może mieć na proces rejestracji, odraczamy decyzję o wystawianiu skierowań dla części pacjentów z rocznika 2003. Zasady rejestracji i szczepień tej grupy zostaną zakomunikowane po wydaniu opinii Rady Medycznej” – poinformowało ministerstwo.

Od 9 maja na szczepienie rejestrować się mogą osoby w wieku od 18 do 21 lat, które w pierwszym kwartale tego roku nie zadeklarowały woli zaszczepienia się. Jeśli to zrobiły, możliwość taką otrzymały od 4 maja.

Kiedy trzecia dawka szczepionki? Jest komentarz ministerstwa zdrowia

Nie ma w Polsce i Unii Europejskiej rekomendacji o konieczności podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 – powiedział rzecznik...

zobacz więcej

Jedna z możliwości zapisu to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy to numer +48 22-62-62-989. Wystarczy podać numer PESEL, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia.

Nie trzeba zostawiać numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Szczepienie COVID-19: jak się zapisać?


Drugi sposób na umówienie wizyty to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego. Można go założyć online, np. przez bankowość internetową, jeśli bank daje nam taką możliwość.

Wystarczy wejść na stronę banku lub zadzwonić na jego infolinię, aby uzyskać szczegółowe informacje. Na stronie banku powinna być zakładka służąca zakładaniu profilu zaufanego. Można go też potwierdzić za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Maseczki na dworze. Minister zdrowia przekazał nowe informacje

Średnia siedmiodniowa nowych zakażeń spadła do ok 4 tys. przypadków – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak oznajmił, od kolejnej...

zobacz więcej

Zgłaszający chęć zaszczepienia przez e-Rejestrację otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, może wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą – przypomnienie.

Jak zarejestrować się SMS-em?


Na szczepienie można się też zapisać, wysyłając SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: Szczepimysie. System przesyła prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Następnie proponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania.

Wystarczy w treści napisać „tak”, jeśli akceptujemy podane informacje. W przeciwnym wypadku – odpowiedzieć „nie”. Wtedy przesyłana jest kolejna opcja z datą i miejscem. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie pięciu minut przerywa rejestrację. Po umówieniu dogodnego terminu i lokalizacji na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie. Warto pamiętać, by nie odpowiadać na SMS-y z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronach rządowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej