RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Amnesty International przeprasza Nawalnego. W tle ksenofobiczne wypowiedzi

Aleksiej Nawalny przebywa w kolonii karnej (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Aleksiej Nawalny przebywa w kolonii karnej (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)

Organizacja Amnesty International przeprosiła rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego za pozbawienie go w lutym miana więźnia sumienia. Zapowiedziano, że ten status zostanie mu przywrócony.

Wojska Rosji na granicy z Ukrainą. Minister: Wycofanie sił pokazowe

Tak jak w ZSRR były pokazowe procesy, tak obecne wycofywanie wojsk przez Rosję spod granic z Ukrainą jest pokazowe – powiedział minister spraw...

zobacz więcej

Amnesty ogłosiła w lutym, że przestaje traktować Nawalnego, jako więźnia sumienia, gdyż w przeszłości był oskarżany o dyskryminację i nacjonalizm. Nawalny na nagraniach z początków działalności politycznej wzywał do deportacji imigrantów przybyłych z krajów Azji Środkowej i Kaukazu, jak się wyraził „karaluchów”.

Organizacja przyznaje, że władze rosyjskie wykorzystały tę decyzję do dalszego łamania praw Nawalnego, którego aresztowano w styczniu i osadzono w więzieniu na 2,5 roku za naruszenie zwolnienia warunkowego. Zarzuty wobec siebie Nawalny uważa za sfabrykowane. Obecnie przeciwnik Władimira Putina przebywa w kolonii karnej we Włodzimierzu.

Walka o wolność


„Amnesty International podjęła złą decyzję (…) i przeprasza za negatywny jej wpływ na samego Nawalnego i na aktywistów w Rosji i na świecie, którzy walczą o jego wolność” – napisano w oświadczeniu.

Wskazano również, że dokonano przeglądu procedury nazywania ludzi więźniami sumienia i nie będzie już usuwać tego oznaczenia wyłącznie na podstawie ich postępowania w przeszłości.

Część z wcześniejszych wypowiedzi Nawalnego jest naganna i w najmniejszym stopniu ich nie tolerujemy (…), potwierdzając jego status więźnia sumienia, nie popieramy jego programu politycznego, ale zwracamy uwagę na pilną potrzebę przestrzegania jego praw” – wyjaśniono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej