RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Masowe” odejścia z Polski Press? Kania: Rezygnację złożył jeden dziennikarz

Kania o sytuacji w Polsce Press (fot. PAP/Leszek Szymański; Forum/Mateusz Wlodarczyk)
Kania o sytuacji w Polsce Press (fot. PAP/Leszek Szymański; Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Nie jest prawdą, że z portali i gazet Polski Press „lawinowo” odchodzą dziennikarze – oświadczyła w rozmowie z portalem tvp.info dziennikarka Dorota Kania, redaktor naczelna mediów tej grupy. Jak zaznacza, do tej pory tylko jeden dziennikarz złożył rezygnację.

Dziennikarz o warunkach pracy w Polsce Press przed zmianą. „Hipokryzja”

Zanim doszło do zmiany właścicielskiej w koncernie Polska Press warunki pracy były tam dalekie od dobrych – oznajmił w TVN24 dziennikarz „Wprost”...

zobacz więcej

W marcu grupa Polska Press poinformowała o rezygnacji prezes spółki Doroty Stanek. Miesiąc później do zarządu Polski Press powołano dziennikarkę Dorotę Kanię; przejęła obowiązki Pawła Fąfary, odwołanego wcześniej z zarządu grupy.

W mediach społecznościowych pojawiają się „nieoficjalne” doniesienia o tym, że z grupy Polska Press, którą niedawno przejął PKN Orlen, lawinowo odchodzą dziennikarze.

Okazuje się, że jest to nieprawda, o czym w rozmowie z portalem tvp.info poinformowała Dorota Kania.

– Część mediów, których wyraźna sympatia jest po stronie totalnej opozycji, dezinformuje na temat stanu faktycznego Polski Press. Nie jest prawdą, że z grupy „lawinowo” odchodzą dziennikarze – wyjaśnia dziennikarka.

Dodaje, że do tej pory tylko jeden dziennikarz – Janusz Szymonik z „Dziennika Zachodniego” – złożył rezygnację.

– O innych dziennikarzach nie słyszałam – mówi Kania zaznaczając, że z sygnałów, które otrzymuje od dziennikarzy Polski Press na codziennych kolegiach wynikają oczekiwania poprawy warunków pracy, „które do tej pory były fatalne, czego można dowiedzieć się po oficjalnych wpisach lub opiniach dziennikarzy”.

Zmiany w Polska Press. Jest komentarz Obajtka

Każdy ma prawo kreować zarząd spółki, której jest właścicielem – powiedział w prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do sytuacji w Polska...

zobacz więcej

Pytana, czemu służą manipulacje i fake newsy dotyczące grupy dziennikarka powiedziała, że „część mediów boi się Polski Press”. – Pisano, że firma jest na skraju upadku, ale okazuje się, że jest dla tych mediów rzeczywistym zagrożeniem”.

– Gazety i portale grupy są bardzo obecne w swoich regionach, czytelnicy są z nimi związani, a my pracujemy, żeby grupa była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce – podsumowuje Kania.

O sytuacji w grupie z czasu, kiedy była w rękach zagranicznego kapitału, pisał na Twitterze dziennikarz Marcin Torz.

„Mobbing, poniżanie, zastraszanie, praca po kilkanaście godzin dziennie, żałosne zarobki, atmosfera jak w obozie pracy przymusowej. Tak to wyglądało w Polska Press "za Niemca". Przeżyłem to. Nie wszyscy wiedzą, jak w niektórych redakcjach traktowani byli zwykli dziennikarze. Szkoda” – pisał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej