RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Japońskie” flagi we Władywostoku. Skandal przed Dniem Zwycięstwa

9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa (fot. Gavriil Grigorov\TASS via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa (fot. Gavriil Grigorov\TASS via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Flagi, które miały zdobić Władywostok podczas Dnia Zwycięstwa, obchodzonego w Rosji 9 maja, stały się powodem skandalu. Dopatrzono się w nich podobieństwa do sztandarów marynarki wojennej Japonii, sojuszniczki III Rzeszy w II wojnie światowej.

Putin boi się „kolorowej rewolucji” w Moskwie. Ratunku szuka w represjach

Kreml przygotowuje się do wrześniowych wyborów parlamentarnych uderzając w opozycję, poprzez kryminalizowanie jej działalności i spychanie jej do...

zobacz więcej

Lokalne władze poinformowały w sobotę, że wszczęły kontrolę, która ma wyjaśnić sytuację.

Flagi pojawiły się na centralnym placu Władywostoku 7 maja, tuż przed 76. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Trójkątne sztandary przedstawiały Order Wojny Ojczyźnianej na tle rozchodzących się od środka białych i czerwonych promieni.

Wielu mieszkańców Władywostoku zauważyło podobieństwo do sztandaru japońskiej floty, z którą podczas II wojny ZSRR walczył właśnie w regionie Dalekiego Wschodu. Po zakończeniu wojny oba państwa nigdy nie podpisały traktatu pokojowego, z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie.

Sprawa „japońskich” flag wywołała wielki rozgłos, a niektóre portale internetowe oświadczyły, że we Władywostoku wywieszono „wrogie symbole”.

Administracja miasta poinformowała, że podwykonawca niewłaściwie zastosował przekazane mu instrukcje i że nie otrzyma wynagrodzenia za rozmieszczenie dekoracji.

Niefortunne proporce już zamieniono, zastępując je flagami w rosyjskich barwach narodowych.

CZYTAJ TAKŻE: Atlas świata z rosyjskimi nazwami. O projekcie przypomniał Putin

źródło:

Zobacz więcej