SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Trzaskowski mówi o swoich zasługach. „Na początku pandemii poszedł na L4”

„Postanowiliśmy być szybsi od rządu” (fot. PAP/Rafał Guz)
„Postanowiliśmy być szybsi od rządu” (fot. PAP/Rafał Guz)

Rafał Trzaskowski przypisuje sobie cudze zasługi i opowiada, jak wiele zdziałał w ramach walki z pandemią. Przy czym to wszystko nieprawda; najwięcej w walce z koronawirusem zawdzięczamy medykom – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, komentując wypowiedź prezydenta stolicy o walce z pandemią.

Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Koronawirus w Polsce. W sobotę 8 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4765 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uczestniczył w międzynarodowym panelu dotyczącym działań władz lokalnych podczas pandemii. Atlantic Council opublikował fragment wystąpienia Trzaskowskiego, w którym mówił on o napięciu między władzą lokalną a państwową. – Nasz konserwatywny rząd – mówiąc łagodnie – nie przepada za nami i między nami jest rywalizacja – powiedział.

Ocenił, że „na samym początku pandemii panował chaos, który rozumieliśmy, ponieważ każdego z nas ta sytuacja przytłaczała i działaliśmy zgodnie z rządowymi instrukcjami”.

– Jednak później, podczas drugiej i trzeciej fali zakażeń, postanowiliśmy robić wszystko we własnym zakresie. Jestem odpowiedzialny za 11 szpitali, więc zaczęliśmy sami organizować do nich sprzęt, taki jak respiratory. Teraz, jak trwają szczepienia, to my decydujemy, w jakich miejscach się odbywają i organizujemy je, np. na stadionach. Organizujemy też naszych własnych ekspertów, ponieważ – lekko mówiąc – zaskoczył nas poziom chaosu w działaniach rządu – powiedział Trzaskowski.

Dodał, że władze stolicy starały się na bieżąco odpowiadać na głosy specjalistów zarządzających szpitalami i przedsiębiorców; wymieniano się także doświadczeniami z miastami z innych krajów. – Postanowiliśmy być szybsi od rządu i tak też postępowaliśmy w czasie kryzysu – powiedział prezydent Warszawy.

Lewica powinna negocjować z PiS? Wyniki sondażu

Niecałe 15 proc. badanych uważa, że Lewica nie powinna była negocjować z PiS warunków poparcia dla Funduszu Odbudowy – wynika z sondażu SW Research.

zobacz więcej

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk ocenił, że Trzaskowski podczas międzynarodowej konferencji przechwalał się, jak wiele zdziałał w ramach walki z pandemią, tymczasem „wystarczy przypomnieć, że już na samym początku poszedł na L4 z przepracowania”.

– Teraz przypisuje sobie cudze zasługi i opowiada jak wiele zdziałał. Przy czym to wszystko nieprawda, a najwięcej w walce z koronawirusem zawdzięczamy medykom – powiedział Dworczyk.

– Prezydent Trzaskowski opowiada, jak musiał organizować punkty szczepień. Tymczasem miejskie punkty szczepień jeszcze nie zaczęły działać, a system zorganizowany przez rząd wykonał już ponad 13 milionów szczepień. Ale Narodowy Program Szczepień to coś znacznie więcej niż program rządowy. To ogromny wysiłek lekarzy, pielęgniarek, ratowników – wszystkich, którzy z poświęceniem realizują go bezpośrednio w punktach szczepień – podkreślił szef KPRM.

Dodał, że „pan prezydent Rafał Trzaskowski, zapewne nie mając świadomości, że zostanie to rozpowszechnione, udowodnił swój stosunek do wszystkich osób zaangażowanych w realizację programu szczepień”. – Przypisując sobie serię zasług zapomina o tysiącach osób, które codziennie walczą o zdrowie i życie Polaków ţ zaznaczył.

– Kiedy budowaliśmy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym to prezydent Trzaskowski był wśród krytyków naszych działań, a w trakcie fali koronawirusa nieodpowiedzialnie wspierał wyprowadzanie ludzi na masowe protesty, narażając ich na zarażenie – powiedział Dworczyk.

źródło:
Zobacz więcej