RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier w Porto: Kładziemy nacisk, żeby szczepionek w Europie było jak najwięcej

Zdecydowanie opowiadam się za tym, aby doszło do uwspólnotowienia patentów na szczepionki i do wzmocnienia produkcji – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Miesiąc przyspieszenia w produkcji, to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii – wskazał.

Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Koronawirus w Polsce. W sobotę 8 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4765 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Premier przebywa w portugalskim Porto, gdzie w piątek odbył się Szczyt Społeczny UE, a w sobotę zbiera się na nieformalnym posiedzeniu Rada Europejska.

Szef rządu powiedział dziennikarzom, że pierwszy gorąco dyskutowany temat w piątek, gdzie były różnice zdań, to kwestia uwspólnotowienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.

– Ja zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w Unii Europejskiej w bezpieczny sposób produkowane – powiedział.

Słowo uwspólnotowienie, jak zaznaczył, jest najbardziej właściwe. – Chodzi o to, ażeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w Unii Europejskiej, mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności – zaznaczył.

W jego ocenie każdy miesiąc przyspieszenia w produkcji szczepionek – dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii – to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii.

– Jednocześnie też wiemy, że właśnie wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będziemy mogli szybciej dostarczyć szczepionki do innych krajów świata, a przecież to pandemia globalna. Globalna, to znaczy rzeczywiście musimy zaszczepić przynajmniej 70-80 populacji całego świata – podkreślił premier.

Premier zaznaczył, że podczas rozmów w Porto wskazywał na zasadność sprawiedliwości podatkowej. – Im szybszy wzrost gospodarczy, przy sprawiedliwym systemie podatkowym, bez rajów podatkowych, tym łatwiej jest wypracować odpowiedni model społeczny – mówił szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że Polska stawia na szybki wzrost gospodarczy. – Do tego ... bardzo się przyda europejski program odbudowy, w wyniku, którego chcemy dokonać największego w historii Polski szarpnięcia w programach inwestycyjnych, największego wzrostu w pogromach rozwoju inwestycji infrastrukturalnych. I to też przedmiot rozmów w Portugalii – powiedział.

Premier przekazał, że w trakcie spotkania uzgadniane są zasady, według których to właśnie europejskie przedsiębiorstwa mają na tym skorzystać. – A ja dodam, przede wszystkim mają na tym skorzystać małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. W taki sposób chcemy dokonać też repolonizacji całego prawa zamówień publicznych, żeby małe i średnie firmy - co jest zgodne z prawem Unii Europejskiej - miały pewnego rodzaju preferencje. I to też temat, który tutaj z kilkoma premierami dyskutowałem – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej