RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lewica powinna negocjować z PiS? Wyniki sondażu

Co trzeci badany nie miał zdania w tej sprawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Co trzeci badany nie miał zdania w tej sprawie (fot. PAP/Rafał Guz)

Niecałe 15 proc. badanych uważa, że Lewica nie powinna była negocjować z PiS warunków poparcia dla Funduszu Odbudowy – wynika z sondażu SW Research.

Nowy sondaż do Sejmu. Duża zmiana poparcia dla PiS i Lewicy

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem w najnowszym sondażu United Survey. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała znaczną zmianę poparcia,...

zobacz więcej

Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050.

W zeszłym tygodniu Lewica porozumiała się z PiS i premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie kształtu Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. Rząd zaakceptował propozycje Lewicy m.in. dotyczące dofinansowania szpitali powiatowych czy budowy 75 tys. mieszkań komunalnych.

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie rp.pl zapytano ankietowanych, „Czy Lewica powinna była Pani/Pana zdaniem negocjować z PiS warunki poparcia dla ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy?”.

Jak poinformował portal, odpowiedzi „tak” udzieliło 25,7 proc. Respondentów. Z kolei 29,7 proc. wybrało odpowiedź: „Tak, ale powinna to robić wspólnie z resztą opozycji”.

Zaledwie 14,6 proc. respondentów odpowiedziało „nie”. 30 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

źródło:
Zobacz więcej