SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Prezydent na budowie obwodnicy Krakowa. „Niezwykle oczekiwana inwestycja” [WIDEO]

To była przez wiele dziesięcioleci oczekiwana przez krakowian inwestycja, jako rozwiązanie wielu problemów komunikacyjnych miasta Krakowa i regionu – powiedział prezydent Andrzej Duda, który przyjechał w sobotę do Bosutowa (woj. małopolskie) na teren budowy Północnej Obwodnicy Krakowa. Trasa ma być gotowa w 2023 roku.

Obniżono prognozę wzrostu PKB w Czechach. W Polsce podwyższono

Czeski Bank Narodowy obniżył prognozę wzrostu PKB z 2,2 proc. do 1,2 proc. i zwiększył szacunki CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych,...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że budowany obecnie odcinek „zmieni architekturę ruchu samochodowego i transportu, zwłaszcza transportu ciężkiego” w regionie.

Cała Północna Obwodnica Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52 będzie mieć prawie 15 km i – zgodnie z zapowiedziami – kierowcy będą mogli z niej korzystać od 2023 r. – Roboty są zaawansowane w tej chwili i wszystko wskazuje na to, że uda się zrealizować założenia planistyczne, z czego bardzo się cieszę – powiedział Duda.

Nowy odcinek S52 połączy w jeden ciąg już istniejące i realizowane fragmenty obwodnicy Krakowa. Połączy wszystkie wyloty dróg krajowych (DK 79 i 94) po północnej stronie miasta z A4 i S7. Usprawni przemieszczanie się od strony zachodniej w kierunku północnym (Kielce, Warszawa), zachodnim (Katowice, Wrocław), wschodnim (Tarnów, Rzeszów), bez konieczności przejazdu przez zatłoczone miasto.

Trasa przejmie ruch tranzytowy, jak również część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta drogą DK 79. Według prognoz, w 2025 r. ruch na nowym odcinku przekroczy średnio 30 tys. pojazdów na dobę. Koszt całej inwestycji to 1,43 mld zł. Obecnie obwodnica otacza Kraków z trzech stron: zachodniej (droga krajowa nr 94, droga ekspresowa S52 i autostrada A4), południowej (autostrada A4) oraz wschodniej (droga ekspresowa S7). Budowa północnej części pozwoli domknąć te trasy, dzięki czemu stolica Małopolski będzie posiadać pełną obwodnicę, tzw. ring.

CZYTAJ TAKŻE: Bezrobocie w Polsce minimalnie spadło

źródło:
Zobacz więcej