RAPORT

Wojna na Ukrainie

Skonfiskowano wódkę zrobioną ze składników spod Czarnobyla

Atomik opracowany został z czarnobylskiej wody i pszenicy (fot. Shutterstock/Nordroden)
Atomik opracowany został z czarnobylskiej wody i pszenicy (fot. Shutterstock/Nordroden)

Ukraińskie służby skonfiskowały partię wódki Atomik, wyprodukowanej z surowców spod Czarnobyla, która miała być wysłana do Wielkiej Brytanii – podała ukraińska redakcja BBC. Opracowany przez naukowców alkohol po raz pierwszy zaprezentowano w 2019 r.

Czarnobyl 35 lat później. „Krążyły pogłoski, że wybuchła bomba atomowa”

Polska Rzeczpospolita Ludowa właśnie szykowała się do obchodów 1 maja. Dla komunistycznego reżimu to było najważniejsze. Nic nie mogło zepsuć...

zobacz więcej

Partię obejmującą 1,5 tys. butelek Atomiku skonfiskowano w marcu i dostarczono ją do kijowskiej prokuratury – przekazał producent napoju. Butelki zabrano z ciężarówki w fabryce w Karpatach. Wytwórcy czekają na wyniki dochodzenia i twierdzą, że nie jest znana konkretna przyczyna konfiskacji alkoholu .

„Nie jest bardziej radioaktywna niż inne wódki”


Producenci napoju zaznaczają, że ich wódka to pierwszy artykuł spożywczy wyprodukowany pod Czarnobylem po katastrofie w elektrowni w 1986 roku. Po spróbowaniu pierwszego Atomiku w 2019 roku jeden z założycieli firmy przekonywał, że czarnobylska wódka „nie jest bardziej radioaktywna niż inne wódki”.

Przeczytaj także: Wokół elektrowni czarnobylskiej wciąż żyje niewielu samosiołów. Kim są?

W 2019 roku ukraińska państwowa agencja zarządzająca strefą czarnobylską poinformowała, że ukraińscy i brytyjscy naukowcy opracowali eksperymentalny, bezpieczny pod względem radioaktywnym, napój alkoholowy Atomik z czarnobylskiej wody i pszenicy. Alkohol zaprezentowano wtedy w Wielkiej Brytanii, a producenci zapowiedzieli, że 75 proc. zysku ze sprzedaży towaru ma trafiać do poszkodowanych w wyniku awarii.

Odtajniono dokumenty nt. Czarnobyla. Awarie zdarzały się przed katastrofą

Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowało tajne dotychczas dokumenty na temat elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wynika z nich, że...

zobacz więcej

Jak napisała agencja Interfax-Ukraina, Atomik opracowano w ramach projektu finansowanego przez Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC) w Wielkiej Brytanii. Jego celem jest zbadanie, czy część terytoriów opuszczonych po katastrofie może być wykorzystana do bezpiecznej uprawy płodów rolnych i kiedy będzie to możliwe. Na terenie strefy czarnobylskiej wciąż obowiązuje zakaz uprawiania ziemi.

Zgoda ekspertów na radiacyjny produkt


Po analizie migracji radionuklidów (promieniotwórczych izotopów) z gruntu strefy wykluczenia do płodów rolnych, które wyrosły na tym terytorium, naukowcy doszli do wniosku, że w strefie można wyprodukować czysty i bezpieczny pod względem radiacyjnym produkt.

Przeczytaj także: Czarnobyl 35 lat po katastrofie. Jak żyje się w strefie skażonej?

Teraz opracowano nową recepturę napoju, do którego dodawane są jabłka z okolic miasteczka Narodycze, leżącego obok strefy wykluczenia. Tutaj działalność rolnicza nadal jest znacznie ograniczona – podkreśla BBC.

– Mamy nadzieję, że sprawa konfiskacji będzie rozwiązana i będziemy mogli kontynuować pracę, próbując pomóc ludziom, którzy ucierpieli w awarii w elektrowni – powiedział BBC Hennadij Łaptiew, jeden z współzałożycieli firmy i były likwidator skutków awarii w Czarnobylu .

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej