RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skwer Lecha i Marii Kaczyńskich w Poznaniu? Radni KO popierają inicjatywę PiS

Radni PiS zaznaczali, że para prezydencka była ważna dla poznaniaków (fot. Forum/ Lukasz Glowala)
Radni PiS zaznaczali, że para prezydencka była ważna dla poznaniaków (fot. Forum/ Lukasz Glowala)

Radni PiS z Poznania zaproponowali, by w mieście powstał skwer Lecha i Marii Kaczyńskich. Pomysł pozytywnie przyjęli radni Koalicji Obywatelskiej. – Jeśli upamiętniamy prezydenta razem z pierwszą damą, to w porządku. Maria Kaczyńska walczyła przecież o prawa kobiet – podkreślają.

„Oskarżanie Lecha Kaczyńskiego o katastrofę smoleńską jest podłością” [WIDEO]

Oskarżanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej o jej spowodowanie – powiem to wprost – jest...

zobacz więcej

Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

W piątek na konferencji prasowej radni PiS Klaudia Strzelecka i Mateusz Rozmiarek przedstawili propozycję lokalizacji skweru imienia Lecha i Marii Kaczyńskich. Radni proponują, by skwer powstał obok pomnika Armii Poznań, między ulicami gen. Tadeusza Kutrzeby a Księcia Józefa.

Radni przypomnieli dorobek życiowy Lecha Kaczyńskiego, mówiąc m.in. o jego działalności opozycyjnej w PRL oraz sprawowanych funkcjach po 1989 roku, takich jak prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości, a wreszcie prezydenta RP.

– Dla wielu mieszkańców Poznania prezydent Lech Kaczyński i jego żona byli wyjątkowymi i ważnymi postaciami życia publicznego. Lech Kaczyński był jedną z kluczowych postaci opozycji demokratycznej walczącej z komunistyczną władzą w Polsce – mówiła Strzelecka.

– Po przełomie 1989 roku pełnił wysokie funkcje państwowe – od ministra stanu w Kancelarii Prezydenta, poprzez szefa NIK, ministra sprawiedliwości, prezydenta Warszawy po prezydenta Polski. Zabiegał o silne i dobrze działające państwo. Łączył to z wrażliwością społeczną, walczył z niesprawiedliwością i przestępczością – dodała wskazując, że inicjatywa ma łączyć poznaniaków, nie dzielić.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego oblany farbą. Policja zajęła się sprawą

– Pomnik został oblany białą farbą dzisiaj w nocy. Od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o tym zdarzeniu, policjanci podjęli wszystkie stosowne...

zobacz więcej

Mówiła też, że radnym zależy na tym, żeby upamiętnić parę prezydencką, nie ze względu na ich tragiczną śmierć, ale z powodu dokonań prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony.

– Nie bez przyczyny wybraliśmy lokalizację przy pomniku Armii Poznań. Odbywa się tam wiele uroczystości – państwowych, lokalnych, patriotycznych. Jednym z filarów polityki Lecha Kaczyńskiego była polityka historyczna, nowoczesna państwowość. To będzie skwer, który w przyszłości będzie mógł być dowolnie zagospodarowany. Naszym zdaniem to godne miejsce do uczczenia pary prezydenckiej – mówił Mateusz Rozmiarek.

Radni KO ponad podziałami poprą inicjatywę?


Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, w tej sprawie radni PiS rozmawiali już z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej, która ma większość w radzie miasta. Rozmowy odbyły się też z radnymi Wspólnego Poznania.

Jak mówiła Strzelecka, upamiętnienie Kaczyńskich „nie ma nic wspólnego z aktualnym sporem politycznym, a emocje przeciwników prezydenta Kaczyńskiego powinny już wygasać”.

Akcja obywatelska warszawiaków. Ulica Lecha Kaczyńskiego „przywrócona” [WIDEO]

Grupa warszawiaków przeprowadziła w nocy akcję obywatelską, polegającą na zaklejeniu tablicy al. Armii Ludowej napisem „ul. Lecha Kaczyńskiego”....

zobacz więcej

– Skwer Kaczyńskich może, moim zdaniem, w tym miejscu powstać. Ale w takich sprawach nie ma u nas nigdy dyscypliny klubowej, więc każdy radny sam podejmie tę decyzję. Ja zagłosuję za. Możemy na to spojrzeć też tak, że Maria Kaczyńska była orędowniczką wielu praw kobiet. Mówimy o parze prezydenckiej – powiedział przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Marek Sternalski.

– Mam nadzieję, że radni PiS będą równie otwarci na współpracę przy nadawaniu nazw ulic osobom, które bardzo mocno zasłużyły się dla Poznania, Wielkopolski, ale też Polski, a nie są związane z ich środowiskiem politycznym – dodał.

Pierwsza dama walczyła o prawa kobiet


– Jeśli w nazwie pojawia się też Maria Kaczyńska, to ja jestem za, będę głosowała za taką uchwałą. To była pierwsza dama, która walczyła o prawa kobiet, rozmawiała z kobietami. Apelowała też do parlamentarzystów, żeby nie majstrować przy kompromisie aborcyjnym. Tak więc popieram tę propozycję, ale szczególnie dlatego, że upamiętniona ma być pierwsza dama – mówi Maria Lisiecka-Pawełczak z KO.

źródło:
Zobacz więcej