RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziesiątki zabitych w strzelaninie w Rio de Janeiro

Akcja policji wymierzona była w gang narkotykowy (fot. PAP/EPA/Andre Coelho)
Akcja policji wymierzona była w gang narkotykowy (fot. PAP/EPA/Andre Coelho)

Do 28 wzrosła liczba zabitych w najbardziej krwawej operacji policyjnej w historii Rio de Janeiro - poinformowały w piątek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie media, powołując się na policję. Wśród zabitych jest 27 podejrzanych o handel narkotykami i policjant.

Strzelanina na przedmieściach Rio de Janeiro. Są dziesiątki ofiar

Co najmniej 25 osób – w tym policjant – zginęło w czwartek na przedmieściu Rio de Janeiro, Jacarezinho, w strzelaninie, która wywiązała się podczas...

zobacz więcej

Czwartkowa operacja sił bezpieczeństwa w faweli Jacarezinho, na północnym przedmieściu  Rio de Janeiro., wymierzona była w gang narkotykowy, który od lat terroryzował tę dzielnicę.

Tuż po jej zakończeniu władze informowały o co najmniej 25 osobach, które zginęły w strzelaninie: 24 domniemanych przestępcach i policjancie.

W piątek w szpitalu, na skutek odniesionych ran, zmarły kolejne trzy osoby, według władz członkowie gangu narkotykowego.

Krwawą akcję policji w faweli Jacarezinho skrytykowały organizacje obrońców praw człowieka, w tym Amnesty International (AI), która uznała ją za "naganną i nieuzasadnioną".

Rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Rupert Colville powiedział, że brazylijska policja użyła „nieproporcjonalną i niepotrzebną” siłę. Zaapelował o przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie operacji w Rio de Janeiro.

źródło:

Zobacz więcej