RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bolsonaro chce zakazać lockdownów. „Dekret jest już gotowy”

Wiec poparcia dla brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro  podczas Święta Pracy (fot. PAP/EPA / FERNANDO BIZERRA JR)
Wiec poparcia dla brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro podczas Święta Pracy (fot. PAP/EPA / FERNANDO BIZERRA JR)

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił w piątek, że przygotowywany z jego inicjatywy rządowy dekret zakazujący gubernatorom stanowym ogłaszania lockdownów oraz innych ograniczeń z powodu pandemii „jest już gotowy”, a nad jego przestrzeganiem będą czuwały siły zbrojne.

Kilka tysięcy zgonów w jedną dobę. Śmiertelne żniwo koronawirusa w Brazylii

W Brazylii zarejestrowano najwyższą od początku pandemii liczbę zgonów wywołanych przez COVID-19 - w ciągu doby zmarło 4 tys. 195 osób. Oznacza to...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Moja marynarka wojenna, moje siły lądowe i moje lotnictwo będą działały zgodnie z konstytucją – dodał szef państwa i rządu.

Bolsonaro, emerytowany wojskowy, od kilku tygodni często przypomina publicznie swą więź z armią, zapowiadając „zdyscyplinowanie” gubernatorów 26 stanów Brazylii. Korzystając z konstytucyjnych uprawnień, ogłaszają oni wbrew woli prezydenta lokalne lockdowny i inne środki ostrożności wobec niesłabnącej pandemii koronawirusa.

W Brazylii liczba zgonów z powodu pandemii przekroczyła w czwartek 417 tysięcy.

Prezydent Bolsonaro użył ponownie zwrotu „moje wojsko”, przemawiając w piątek na uroczystości otwarcia nowego mostu na rzece Rio Abuna w Porto Velho. Witany był owacjami przez zgromadzonych na uroczystości.

Wszyscy wolimy umrzeć w domu. Stawiam się w sytuacji tych, którzy tracą wszystko albo prawie wszystko z powodu błędnych decyzji – oświadczył prezydent.

– To, czego pragniecie – kontynuował – to bardzo niewiele: chcecie poszanowania porządku i sprawiedliwości. Moim obowiązkiem jako szefa sił zbrojnych, jako szefa rządu, jest zagwarantowanie waszych praw. Możecie być całkowicie pewni: każdy z nas, wojskowych, przysięgał oddać życie za ojczyznę, a wy, którzy jesteście wszyscy wielką brazylijską armią, też zrobicie wszystko, aby bronić swej wolności.

Zgodnie z brazylijską konstytucją gubernatorzy 26 stanów Brazylii korzystają z szerokiej autonomii administracyjnej, która obejmuje m.in. zarządzanie stanowymi systemami opieki zdrowotnej i pozwala na stosowanie nadzwyczajnych obostrzeń w przypadku zagrożeń epidemicznych.

źródło:

Zobacz więcej