RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Morawiecki: Inicjatywa Trójmorza jest wciąż niedoceniana przez administrację USA

Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z Ianem Brzezińskim (fot. KPRM)
Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z Ianem Brzezińskim (fot. KPRM)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w forum dialogu liderów, zorganizowanym przez Atlantic Council. Konferencja dotyczyła współpracy transatlantyckiej w obliczu wyzwań i zagrożeń współczesności. Szef polskiego rządu podkreślił konieczność większego zaangażowania USA w strategiczny dla odbudowy po pandemii projekt Trójmorza.

Agresywna polityka Rosji. Jak zareaguje Unia Europejska, NATO i USA? [WIDEO]

Korespondencja dziennikarza Wiadomości Marcina Tulickiego z Geniczeska na południu Ukrainy.

zobacz więcej

Forum było szansą do dyskusji na temat uwarunkowań geopolitycznych oraz zależności ekonomicznych i społecznych. Omówiono także znaczenie zaangażowania i partnerstwa Stanów Zjednoczonych dla wzmocnienia równowagi i bezpieczeństwa w Europie.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Ianem Brzezińskim przedstawił główne założenia planu odbudowy Polski po pandemii, czyli o inwestycjach związanych z Zielonym Ładem, cyfryzacją i rozwojem infrastruktury, również w wymiarze regionalnym.

Szef polskiego rządu podkreślił konieczność większego zaangażowania USA w strategiczny dla odbudowy po pandemii projekt Trójmorza, który wykorzysta duży potencjał inwestycyjny Europy Środkowo-Wschodniej. – Uważam, że ten nowy wymiar, który stworzyliśmy wspólnie z innymi krajami – inicjatywa Trójmorza, jest wciąż niedoceniany przez administrację Stanów Zjednoczonych. Ponadto zaznaczył, że region CEE jako „brama do UE” powinien być interesujący dla amerykańskich inwestorów.

USA: Nowe cła na produkty z Niemiec i Francji

Amerykańskie władze ogłosiły nałożenie od wtorku dodatkowych ceł na części samolotowe oraz inne produkty z Niemiec i Francji. Ma to związek z...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki mówił także o budowaniu wzajemnych relacji i współpracy UE-USA w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego – eskalacji napięć i zagrożenia ze strony Rosji oraz ekspansji ekonomicznej Chin. – Mamy ten sam system wartości interesy dotyczące wyzwań pojawiających się na horyzoncie jak: Rosja, międzynarodowy terroryzm, Chiny, potencjalna czwarta fala pandemii, wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i nierównościami i powinniśmy wspólnie im zaradzić.

W kontekście bezpieczeństwa energetycznego, szef polskiego rządu podkreślił kluczową rolę USA w powstrzymaniu realizacji projektu Nord Stream 2. – Mamy szansę wysłać reszcie świata bardzo silny sygnał solidarności transatlantyckiej – jak dodał.

Premier podkreślił także potrzebę powstrzymania ekspansji kapitału chińskiego w strategicznych obszarach gospodarki UE i uniezależnienia się od jego wpływów, zarysowując znaczenie Inicjatywy Trójmorza także w tym wymiarze. – Stworzyliśmy Inicjatywę Trójmorza, aby wzmocnić naszą tożsamość i siłę naszej gospodarki w stosunku do Chin – powiedział.

Podkreślając obecną silną pozycję Polski w Europie, jej wyniki ekonomiczne i pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, a także szczególne położenie geopolityczne, premier Mateusz Morawiecki potwierdził silną potrzebę współpracy transatlantyckiej w szerokim wymiarze i jej kluczowe znaczenie w kontekście strategicznych, globalnych wyzwań i odbudowy po pandemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej