RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak rozwiązać kryzys migracyjny? Prezydent Meksyku rozmawiał z Kamalą Harris

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador i wiceprezydent USA Kamala Harris  odbyli wideokonferencję (fot. 	PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL)
Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador i wiceprezydent USA Kamala Harris odbyli wideokonferencję (fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL)

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador i wiceprezydent USA Kamala Harris spotkali się w piątek na wideokonferencji. Rozmawiali o wspólnych inicjatywach, jakie zamierzają podjąć w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego w regionie.

Biden ostro krytykowany za sytuację na granicy z Meksykiem

Republikańscy politycy zaatakowali prezydenta USA Joego Bidena za sytuację na granicy z Meksykiem. Zarzucili mu, że jest praktycznie otwarta. Były...

zobacz więcej

Szef meksykańskiej dyplomacji Marcelo Ebrard, przedstawiając przebieg wideokonferencji, oświadczył, że „był to bardzo serdeczny dialog polityczny, który wykazał zasadniczą zbieżność poglądów w omawianych sprawach”; rozmowa dotyczyła przede wszystkim realizacji „planów integralnego rozwoju regionu”.

Wiceprezydent USA podkreśliła, że oba kraje powinny „stoczyć wspólną walkę z plagami przemocy i korupcji” w regionie i szukać wyjścia z sytuacji, w której nędza zmusza tysiące migrantów z ubogich krajów Ameryki Środkowej do nielegalnego przekraczania granicy między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi.

Większość tych ludzi, jak mówiła wiceprezydent USA, „nie chce opuszczać swych domów, a jeśli to czynią, to są do tego zmuszeni brakiem możliwości w swych własnych krajach”.

Harris, jak podkreślały meksykańskie media, została upoważniona przez prezydenta Joe Bidena do omówienia kwestii stosunków dyplomatycznych z krajami tak zwanego Trójkąta Północnego – Gwatemalą, Hondurasem i Salwadorem – aby we współpracy z Meksykiem podjąć działania mające na celu zmniejszenie nacisku migracyjnego z tych państw, który ogromnie się nasilił za czasów administracji prezydenta Donalda Trumpa, w okresie prowadzenia wobec tych krajów „polityki silnej ręki”.

Prezydent Lopez Obrador podkreślił w rozmowie z wiceprezydent USA: – Jest wiele rzeczy, które nas łączą i zgadzamy się z polityką, którą Stany Zjednoczone zaczynają stosować w kwestii migracji. Możecie na nas liczyć.

Z Meksyku do USA. Przybyli pierwsi azylanci w kadencji Bidena

Do Kalifornii przybyła pierwsza grupa imigrantów ubiegających się o azyl, którzy na rozpatrzenie wniosków azylowych dotychczas oczekiwali w...

zobacz więcej

Wielki plan zalesienia


Jednym z tematów rozmowy, jak podkreślają meksykańscy komentatorzy, był przedstawiony ostatnio przez prezydenta Meksyku wielki plan zalesienia na terenie Meksyku i trzech wymienionych wyżej krajów Ameryki Środkowej. Ma on objąć 3 mln ha nieużytków i stworzyć nowe miejsca pracy w regionie.

Ten meksykański plan uzyskał już w 2019 roku aprobatę Komisji Gospodarczej dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Jego realizacja ma być jednym z tematów rozmów, które amerykańska wiceprezydent Kamala Harris będzie prowadzić w stolicy Meksyku podczas jej wizyty 8 czerwca.

źródło:

Zobacz więcej