RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Starcia w Jerozolimie. Ponad 180 rannych

Do starć doszło między Palestyńczykami a izraelską policją (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
Do starć doszło między Palestyńczykami a izraelską policją (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Co najmniej 184 osoby zostały ranne w piątek wieczorem w starciach między Palestyńczykami a izraelską policją w pobliżu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie – poinformowały w piątek późnym wieczorem palestyńskie służby medyczne i izraelska policja.

ONZ wzywa Izrael do odwołania przymusowych eksmisji

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała w piątek Izrael do odwołania przymusowych eksmisji we Wschodniej Jerozolimie, ostrzegając, że jego...

zobacz więcej

Tysiące młodych Palestyńczyków zaatakowały kamieniami izraelskich policjantów. Siły porządkowe użyły gumowych kul, granatów hukowych i armatek wodnych.

Według wstępnego bilansu w starciach obrażenia odniosły co najmniej 184 osoby, w tym 178 Palestyńczyków i sześciu izraelskich policjantów.

Atak na izraelską straż graniczną


Wcześniej w piątek trzech uzbrojonych Palestyńczyków ostrzelało bazę izraelskiej straży granicznej na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Dwóch napastników zostało zabitych, a trzeci został ciężko ranny – podały izraelskie służby graniczne. Nie było doniesień o rannych Izraelczykach.

Do incydentu doszło w bazie Salem, w pobliżu granicy między Zachodnim Brzegiem a Izraelem. Pogranicznicy przekazali w oświadczeniu, że trzej Palestyńczycy „zaczęli strzelać w kierunku bramy wjazdowej na teren bazy, a funkcjonariusze policji granicznej i izraelski żołnierz odpowiedzieli ogniem i ich zneutralizowali”.

„Otwarta rana”. Izrael wypłaci odszkodowania za zaginione dzieci

Rząd Izraela zatwierdził plan przeznaczenia 50 milionów dolarów na odszkodowania dla rodzin setek jemeńskich dzieci, które zaginęły w pierwszych...

zobacz więcej

Plan wysiedlenia Palestyńczyków


Associated Press przypomina, że do eskalacji napięć w Izraelu i na terenach okupowanych dochodzi w dużej mierze ze względu na plan wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.

W czwartek rządy Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wydały w czwartek wspólne oświadczenie, w którym wezwały rząd Izraela do wstrzymania budowy osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu. Dzień później stanowisko zajęły władze Jordanii, które nazwały rozbudowę żydowskich kolonii „działaniem prowokacyjnym” i „niebezpieczną grą”.

Po raz pierwszy od siedmiu lat publiczne oświadczenie wydał dowódca militarnego skrzydła palestyńskiego Hamasu Mohammed Deif, który napisał, że Izrael „zapłaci wysoką cenę”, jeśli wyrzuci Palestyńczyków z ich domów.

Śmierć dwóch nastolatków


W środę izraelskie wojsko zabiło palestyńskiego nastolatka podczas starć w pobliżu Nablusu, a izraelski nastolatek, który został postrzelony wcześniej w tym tygodniu przez domniemanego palestyńskiego napastnika, zmarł wskutek odniesionych obrażeń.

Palestyńczycy wrócą do rozmów z Izraelem

Autonomia Palestyńska wznowi współpracę z Izraelem po zerwaniu w maju kontaktów z powodu planowanej przez Izrael aneksji części Zachodniego Brzegu...

zobacz więcej

W Jerozolimie Wschodniej napięcie narasta w związku z przypadającym w tym roku 9–10 maja Dniem Jerozolimy (Jom Jeruszalaim), corocznym świętem upamiętniającym zwycięstwo Izraela w wojnie sześciodniowej, które w tym roku przypada w czasie ramadanu, świętego dla muzułmanów miesiąca postu.

Niedzielna noc, nazywana przez muzułmanów „Nocą przeznaczenia”, to najważniejszy wieczór ramadanu. Wierni zbiorą się wtedy na modły w meczecie Al–Aksa w części starego miasta Jerozolimy, która jest miejscem świętym zarówno dla muzułmanów, jak i Żydów.

W piątek duchowo–polityczny przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei wezwał Palestyńczyków do „stawienia oporu” Izraelczykom na terytoriach okupowanych. – Schyłek syjonistycznego reżimu już się zaczął i nic go nie powstrzyma – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej