RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasadorzy Polski i Czech oddali hołd pilotowi Dywizjonu 303

Josef František (fot. Wikimedia Commons/Polski oficjalny fotograf)
Josef František (fot. Wikimedia Commons/Polski oficjalny fotograf)

W przededniu 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, ambasadorzy Polski i Czech, Arkady Rzegocki i Libor Seczka, w piątek złożyli wspólnie wieńce na grobie Josefa Frantiszka, pilota Dywizjonu 303, jednego z bohaterów Bitwy o Wielką Brytanię.

80 lat temu rozpoczęła się Bitwa o Anglię. Biło się 144 polskich pilotów

80 lat temu, 10 lipca 1940 r., rozpoczęła się Bitwa o Anglię – kilkumiesięczne starcie powietrznych sił Niemiec i Wielkiej Brytanii. Po stronie...

zobacz więcej

Josef František – czechosłowacko-polski pilot wojskowy, as myśliwski, który latał w siłach powietrznych czechosłowackich, potem polskich, francuskich i brytyjskich – był członkiem polskiego 303 Dywizjonu Myśliwskiego.

W trakcie Bitwy o Wielką Brytanię zestrzelił – w ciągu zaledwie miesiąca – 17 samolotów niemieckich, a prawdopodobnie jeszcze jeden, co uczyniło go najskuteczniejszym pilotem Dywizjonu 303, a także najskuteczniejszym niebrytyjskim alianckim uczestnikiem Bitwy o Wielką Brytanię. Zginął w 8 października 1940 r. w wypadku, gdy wracał z lotu patrolowego. Pochowany jest na wojskowej części cmentarza Northwood w północno-zachodnim Londynie, na którym spoczywa także wielu polskich lotników.

Później obaj ambasadorowie udali się złożyć wieńce pod Pomnikiem Lotników Polskich, który znajduje się w pobliżu bazy RAF Northolt na zachodzie Londynu. W tej bazie w czasie II wojny światowej stacjonowały dywizjony polskiego lotnictwa, wchodzące w skład Royal Air Force.

źródło:

Zobacz więcej