SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Przybywa zakażeń nowymi wariantami koronawirusa z Indii i RPA

Coraz więcej osób zakażonych jest wariantem indyjskim lub południowoafrykańskim koronawirusa  (fot. PAP/Andrzej Lange)
Coraz więcej osób zakażonych jest wariantem indyjskim lub południowoafrykańskim koronawirusa (fot. PAP/Andrzej Lange)

O 20 zweryfikowanych próbkach dotyczących koronawirusa wariantu indyjskiego oraz o 22, w których stwierdzono wariant południowoafrykański – poinformował w piątek Adam Niedzielski. Minister zdrowia dodał również, ze na razie nie ma planu, by szczepienia przeciw COVID-19 były w Polsce obowiązkowe.

Kwarantanna w Domach Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości. 54 zakażonych

Trzy domy Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości – w Warszawie, w Zaborowie k. Warszawy oraz w Katowicach objęte zostały kwarantanną. Jak informuje...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Jeśli chodzi o wersję południowoafrykańską, to mamy stwierdzone 22 przypadki rozsiane po całym kraju, występują w bardzo różnych miejscach. Jeśli chodzi o wariant indyjski, on dochodzi do 20 w ramach zweryfikowanych próbek, które badamy – powiedział w piątek na antenie TVN24.

Niedzielski powiedział, że ogniska indyjskiego wariantu koronawirusa są związane z polskim dyplomatą, który został ewakuowany z Indii oraz z siostrami zakonnymi, które również wróciły do kraju z Półwyspu Indyjskiego.

– Ale ostatnio mamy też rodzinę Hindusów, w której trzy osoby są zainfekowane tą mutacją, są w szpitalu, ale są w stanie dobrym – powiedział szef resortu zdrowia.

Śmierć zakonnicy zakażonej koronawirusem. Jest oficjalne potwierdzenie

Służby wojewody śląskiego potwierdziły oficjalnie, że w szpitalu zmarła jedna z zakażonych koronawirusem sióstr zakonnych ze zgromadzenia...

zobacz więcej

Bez obowiązkowych szczepień


Szef resortu zdrowia pytany, czy jest plan, by szczepienia przeciw COVID-19 były obowiązkowe, odparł: – Na razie nie, absolutnie nie.

– Takiego planu na razie nie ma. Na razie musimy przejść przez rejestrację kolejnych roczników. Zresztą ona w najbliższym czasie będzie już finiszowała. Potem trzeba proces szczepień przeprowadzić, więc tutaj jest dużo roboty na najbliższy miesiąc, dwa – powiedział Niedzielski.

– Mamy od początku sformułowane wyraźne założenie, które po prostu działa, bo widać, że liczba osób przekonujących się do szczepienia bardzo systematycznie rośnie od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień. Na razie skuteczna jest metoda, którą stosujemy, czyli przekonywanie, dostarczanie wiedzy, po prostu tłumaczenie – powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że w resorcie trwają prace nad zaangażowanie podstawowej opieki zdrowotnej w akcję zachęcania do szczenienia osób starszych, które jeszcze tego nie zrobiły. Mówił, że lekarze rodzinni otrzymają możliwość stworzenia listy osób w wieku powyżej 60 lat, które dotąd się nie zaszczepiły i na podstawie tych list będą mogli dotrzeć do tych pacjentów i zachęcać ich do szczepienia.

źródło:

Zobacz więcej