RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sukces polskiej delegacji na szczycie UE. „Równość gender” usunięta z projektu deklaracji

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w szczycie UE w Porto (fot. PAP/EPA/FRANCISCO SECO / POOL)
Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w szczycie UE w Porto (fot. PAP/EPA/FRANCISCO SECO / POOL)

Sprzeciw Polski i Węgier podczas szczytu UE w Porto doprowadził do usunięcia frazy „równość genderowa” z projektu deklaracji ws. przyspieszania społecznej spójności, który UE ma opublikować w piątek – poinformował portal Dailynewshungary.com powołując się na dyplomatów oraz dokumenty, do których dotarła agencja Reutera.

Premier Morawiecki w Porto: Szczepionki powinny być dobrem wspólnym

Wszyscy tutaj gratulowali nam tego, że Sejm ostatnio przyjął regulacje dotyczące ratyfikacji Funduszu Odbudowy; czekamy na jego ostateczną...

zobacz więcej

Prawo i Sprawiedliwość oraz premier Węgier Viktor Orban promują, jak sami podkreślają, tradycyjne wartości społeczne i co raz ścierają się z bardziej liberalnymi partnerami w Europie Zachodniej w kwestii praw kobiet, gejów oraz migrantów – pisze portal wPolityce.

Wcześniejsza wersja projektu zakładała, że blok „będzie promował równość genderową”. W wersji późniejszej – do której dotarła agencja Reutera – możemy przeczytać: „Zwiększymy wysiłki w celu walki z dyskryminacją i będziemy pracować aktywnie nad tym, aby zamykać różnice genderowe… i promować równość”.

Europejscy dyplomaci stwierdzili, że Warszawa i Budapeszt domagały się luźniejszego języka. Obydwa rządy zadeklarowały, że chcą promować katolickie, konserwatywne społeczne wartości w kampaniach , które – jak twierdzą cytowani dyplomaci - idą równolegle ze zwiększaniem kontroli państwowej nad mediami, sądownictwem oraz szkolnictwem wyższym.

Premier: USA muszą mocniej zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w czwartek na konferencji think tanku Atlantic Council konieczność mocniejszego zaangażowania się USA w...

zobacz więcej

Węgrzy przeciw „gender”


Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek przed inauguracją Szczytu Społecznego UE w Porto, że jego kraj opowiada się za wdrażaniem w ramach europejskiej polityki pełnego równouprawnienia pomiędzy kobietami i mężczyznami.

– To nasza zasada — podkreślił w rozmowie z mediami Orban.

Szef węgierskiego rządu zastrzegł, że obawy jego kraju budzi jednak słowo „gender”. – Ten termin czasami kojarzy się jako coś pomiędzy mężczyzną a kobietą. Musimy lepiej sprecyzować to pojęcie – powiedział.

Orban przypomniał, że Węgry wielokrotnie już na forum unijnym wskazywały, że słowo „gender” powinno być zastąpione terminem „równouprawnienie pomiędzy mężczyznami a kobietami”. – Niestety, taki punkt widzenia jest stale odrzucany, ponieważ jest chrześcijański – dodał premier.

źródło:
Zobacz więcej