RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

ONZ wzywa Izrael do odwołania przymusowych eksmisji

Rośnie napięcie na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)
Rośnie napięcie na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała w piątek Izrael do odwołania przymusowych eksmisji we Wschodniej Jerozolimie, ostrzegając, że jego działania mogą zostać uznane za „zbrodnie wojenne”. Rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Rupert Colville przedstawił ostrzeżenia po tym, jak aresztowano 15 Palestyńczyków. Do ich zatrzymania doszło w nocy po protestach przeciwko groźbie eksmisji czterech palestyńskich rodzin.

Apel europejskich państw do Izraela. Chodzi o terytoria palestyńskie

Władze Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytania wydały w czwartek wspólne oświadczenie, w którym wezwały rząd Izraela do wstrzymania...

zobacz więcej

– Wzywamy Izrael do natychmiastowego odwołania wszystkich przymusowych wysiedleń – powiedział dziennikarzom w Genewie rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

– Pragniemy podkreślić, że Wschodnia Jerozolima pozostaje częścią okupowanego terytorium palestyńskiego, na którym obowiązuje międzynarodowe prawo humanitarne – podkreślił Rupert Colville.

Eksmisja zagraża kilkuset dzieciom


Zaznaczył, że „okupant nie może konfiskować prywatnej własności na okupowanym terytorium”. Rzecznik dodał, że przenoszenie ludności cywilnej na terytorium okupowanym jest niezgodne z prawem międzynarodowym i „może stanowić zbrodnię wojenną”.

– Osiem palestyńskich rodzin uchodźców mieszkających w dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah na terenie Wschodniej Jerozolimy zmaga się z ryzykiem przymusowej eksmisji ze względu na prawne zaskarżenie wniesione przez organizację reprezentującą osadników Nahalat Shimon. Wydaje się, że w przypadku czterech z tych rodzin ryzyko jest nieuchronne – powiedział Colville.

Izrael wysiedli Palestyńczyków ze Wschodniej Jerozolimy. Jest zgoda Sądu Najwyższego

Około 700 Palestyńczyków zostanie wysiedlonych z domów w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie okupowanej przez Izrael. Wystąpiła o to...

zobacz więcej

– Eksmisje, jeśli zostaną nakazane i przeprowadzone, naruszyłyby zobowiązania Izraela wynikające z prawa międzynarodowego. Według sondażu OCHA (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej) z 2020 roku co najmniej 218 palestyńskich gospodarstw domowych we Wschodniej Jerozolimie, w tym rodziny z Asz-Szajch Dżarrah ma sprawy eksmisyjne – zauważył rzecznik. Dodał, że przesiedlenie grozi około 970 osobom, w tym 424 dzieciom.

– Ponadto wzywamy Izrael do poszanowania wolności słowa i zgromadzeń, w tym protestujących przeciwko eksmisjom, oraz do zachowania maksymalnej powściągliwości w użyciu siły, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i ochronę we Wschodniej Jerozolimie – dodał Colville.

Komentarze rzecznika Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka pojawiły się po aresztowaniu 15 Palestyńczyków na terenie dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah w Jerozolimie Wschodniej okupowanej przez Izrael.

Izrael chce rozbudować osiedla w Jerozolimie Wschodniej. Palestyńczycy protestują

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział wybudowanie kilku tysięcy nowych domów dla żydowskich osadników w Jerozolimie Wschodniej....

zobacz więcej

W ostatnim czasie nastąpił wzrost przemocy i napięcia na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej, terytoriach, które Izrael zdobył w wojnie sześciodniowej w 1967 r.

Zastrzelenie Palestyńczyków


W piątek na Zachodnim Brzegu izraelska policja zastrzeliła dwóch Palestyńczyków, którzy – jak podała izraelska policja – atakowali posterunek graniczny Salem, niedaleko miasta Dżanin. Strażnicy przekazali w oświadczeniu, że trzej Palestyńczycy „zaczęli strzelać w kierunku bramy wjazdowej na teren bazy, a funkcjonariusze policji granicznej i izraelski żołnierz odpowiedzieli ogniem i ich zneutralizowali”. Przy napastnikach znaleziono trzy pistolety, trzy noże i naboje. Ciężko rannego Palestyńczyka ewakuowano do szpitala w Afuli na północy Izraela. Jest w stanie krytycznym.

Zobacz także: Zamieszki w Jerozolimie


W środę izraelskie wojsko zabiło palestyńskiego nastolatka podczas starć w pobliżu Nablusu. Z kolei izraelski nastolatek, który został postrzelony wcześniej w tym tygodniu przez domniemanego palestyńskiego napastnika, zmarł wskutek odniesionych obrażeń.

W Jerozolimie Wschodniej narasta także napięcie w związku z przypadającym w tym roku 9-10 maja Dniem Jerozolimy (Jom Jeruszalaim), corocznym świętem upamiętniającym zwycięstwo Izraela w wojnie sześciodniowej, które w tym roku przypada w czasie ramadanu, świętego dla muzułmanów miesiąca postu.
teraz odtwarzane
Apel ONZ do Izraela ws. eksmisji Palestyńczyków

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej