SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Premier Morawiecki w Porto: Szczepionki powinny być dobrem wspólnym

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Mateusz Marek)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Mateusz Marek)

Wszyscy tutaj gratulowali nam tego, że Sejm ostatnio przyjął regulacje dotyczące ratyfikacji Funduszu Odbudowy; czekamy na jego ostateczną ratyfikacje w Polsce i w innych krajach - powiedział w piątek w Portugalii premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu, który uczestniczy w unijnym szczycie, mówił też, że pomysł uwspólnotowienia szczepionek zyskuje coraz więcej zwolenników.

Premier: Państwo musi chronić miejsca pracy

– W czasie kryzysu epidemicznego państwo musi wspierać firmy i chronić miejsca pracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając drugi i...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Premier Morawiecki bierze udział w dwudniowym spotkaniu szefów państw i rządów UE. Podczas briefingu na zakończenie pierwszego dnia spotkania unijnych liderów w Porto podkreślał, że bardzo gorąco dyskutowanym tematem jest kwestia uwspólnotowienia patentów szczepionek.

– To temat, który my podnieśliśmy już parę miesięcy temu. W obliczu takich wyzwań, tak fatalnej choroby, jaką jest COVID-19, szczepionki powinny być dobrem wspólnym i my na pewno stoimy na takim stanowisku – podkreślił Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że to właśnie rządy państw członkowskich i cała UE wyłożyły dużo środków na to, by szczepionki mogły powstać. – Tym bardziej uważam, że uwspólnotowienie patentów jest tematem, który nie tylko coraz szerzej zyskuje swoich zwolenników tutaj (...), ale powinien być kwestią szybko przedyskutowaną i szybko zrealizowaną – ocenił polski premier.

Premier powiedział też, że Polska przeznaczyła dziesięć procent PKB na pakiet antykryzysowy. Pozwoliło to na uratowanie wielu miejsc pracy. Dodał, że w Polsce w ciągu ostatnich lat bezrobocie zmalało z dwudziestu do trzech procent, czyli do jednego z najniższych poziomów w Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu zwracał uwagę na kwestie tworzenia miejsc pracy po COVID-19. – To jest tak bardzo mocno zależne również od Funduszu Odbudowy w Europie i krajowych programów odbudowy. Dlatego wszyscy tutaj gratulowali nam tego, że Sejm ostatnio przyjął regulacje dotyczące programu odbudowy – powiedział Mateusz Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej