RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad tysiąc motocyklistów odwiedzi mogiły i odda hołd żołnierzom poległym na misjach

Motocykliści odwiedzą mogiły 120 poległych i zmarłych żołnierzy (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Motocykliści odwiedzą mogiły 120 poległych i zmarłych żołnierzy (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Uczestnicy trwającego od 4 maja II Rajdu Motocyklowego Weteranów, zorganizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa odwiedzają groby poległych na misjach żołnierzy i oddają im hołd.

Ginęli m.in. w Iraku i Afganistanie. Dziś obchody dnia pamięci żołnierzy poległych na misjach

Ku pamięci żołnierzy, którzy zginęli w Iraku, Afganistanie czy na misjach w byłej Jugosławii – dziś, Wojsko Polskie obchodzi dzień poległych w...

zobacz więcej

Jutro, 8 maja, na cmentarzu w Jędrzejowie uczczą pamięć sierż. Pawła Poświata poległego w 2011 r. w Afganistanie. Rajd odbywa się pod hasłem ,,Jeżeli my zapomnimy o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o Nas".

W rajdzie bierze udział ponad 1 300 motocyklistów głównie z wojska, ale także z policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz służby więziennej.

Odwiedzą mogiły 120 poległych i zmarłych żołnierzy


Przez 26 dni uczestnicy zamierzają odwiedzić mogiły 120 poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa żołnierzy, 5 policjantów, funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa i cywilnego ratownika medycznego.

Poległ na misji w Afganistanie


Paweł Poświat był kawalerem, miał 29 lat. Służył w wojsku od 2003 r. Został ranny podczas ataku na polskich żołnierzy, kiedy pod prowadzonym przez niego ,,Rosomakiem" eksplodował ładunek wybuchowy.  Zmarł wskutek odniesionych obrażeń. Na misji w Afganistanie przebywał ok. 100 dni.

Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Pełniąc tę służbę zginęło i zmarło 121 wojskowych.

Zobacz także: Żołnierzem jest się do końca! Polscy weterani pomagają dzieciom w Kambodży    

źródło:
Zobacz więcej