RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atlas świata z rosyjskimi nazwami. O projekcie przypomniał Putin

Stworzenie takiego atlasu Putin zaproponował już w 2018 roku (fot. Shutterstock/Artem Kontratiev)
Stworzenie takiego atlasu Putin zaproponował już w 2018 roku (fot. Shutterstock/Artem Kontratiev)

Prezydent Rosji Władimir Putin zalecił w piątek rządowi, by wsparł Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne w pracach nad atlasem świata z rosyjskimi toponimami. Stworzenie takiego atlasu Putin zaproponował już w 2018 roku.

Koronawirus. Putin porównał rosyjskie szczepionki do kałasznikowa

Prezydent Rosji Władimir Putin porównał w czwartek rosyjskie szczepionki przeciwko COVID-19 do kałasznikowa, chcąc podkreślic ich niezawodność. W...

zobacz więcej

Szef państwa powrócił do tej sprawy na posiedzeniu rady opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego (RGO). W radzie tej zasiadają – oprócz samego prezydenta Rosji – także minister obrony Siergiej Szojgu, szef MSZ Siergiej Ławrow, inni urzędnicy państwowi wysokiej rangi i kilku miliarderów.

Putin polecił, by rząd wsparł realizację propozycji RGO dotyczących „ogólnodostępnego cyfrowego atlasu świata z rosyjskimi toponimami”. Rząd ma złożyć sprawozdanie z tych działań do 1 sierpnia.

Nazwy rosyjskie znikają z map świata


Po raz pierwszy o takim atlasie Władimir Putin mówił w kwietniu 2018 roku; przekonywał wtedy, że potrzebny jest atlas, który „nie wypaczałby prawdy historycznej i geograficznej”. Uzasadnił ten projekt znikaniem z map świata nazw rosyjskich – np. nazw miejscowości na Antarktydzie, które niegdyś nazwane były rosyjskimi toponimami.

Fragmenty chińskiej rakiety uderzą w Ziemię. Grozi nam niebezpieczeństwo?

Fragmenty olbrzymiej chińskiej rakiety Długi Marsz 5B mogą wkrótce wejść w ziemską atmosferę w sposób niekontrolowany. Nie wiadomo dokładnie, kiedy...

zobacz więcej

– Tym samym wymazywana jest pamięć o wkładzie Rosji w badanie planety i rozwój nauki – uznał gospodarz Kremla. Polecił, by prace nad atlasem rozpoczęło RGO i urząd Rosrejestr. To właśnie Rosrejestr odpowiada za tworzenie oficjalnych materiałów kartograficznych.

Rosyjskojęzyczny atlas świata ma być portalem internetowym z mapami online, obsługiwanym także przez telefony komórkowe i inne urządzenia, dostępnym dla turystów, podróżników i kierowców. Jak podawała w 2019 roku rosyjska redakcja BBC News, projekt od początku oceniany był jako bardzo pracochłonny. Urzędnicy mówili, że prace nad atlasem zajmą od dwóch do pięciu lat. W projekcie ma też uczestniczyć ministerstwo obrony Rosji.

Wśród zwolenników idei atlasu jest także Fundacja im. Mikłucho-Makłaja, nosząca imię XIX-wiecznego rosyjskiego etnologa i biologa Nikołaja Mikłucho-Makłaja. Badał on m.in. Nową Gwineę. Już przed dwoma laty fundacja planowała przedstawić władzom Nowej Gwinei listę rosyjskich nazw tamtejszych miejscowości. Wśród 50 takich toponimów było np. wybrzeże Makłaja – pierwotna nazwa obecnego Rai Coast.

źródło:

Zobacz więcej