RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koronawirus. Putin porównał rosyjskie szczepionki do kałasznikowa

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/S.GUNEYEV/SPUTNIK/KREMLIN)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/S.GUNEYEV/SPUTNIK/KREMLIN)

Prezydent Rosji Władimir Putin porównał w czwartek rosyjskie szczepionki przeciwko COVID-19 do kałasznikowa, chcąc podkreślic ich niezawodność. W jego ocenie, w odróżnieniu od preparatów zachodnich rosyjskie szczepionki wykorzystują sprawdzone technologie.

Putin boi się „kolorowej rewolucji” w Moskwie. Ratunku szuka w represjach

Kreml przygotowuje się do wrześniowych wyborów parlamentarnych uderzając w opozycję, poprzez kryminalizowanie jej działalności i spychanie jej do...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Putin powiedział, że amerykańska szczepionka Moderna może być „nowoczesna” i „absolutnie innowacyjna”, ale - jego zdaniem - jej niezawodność będzie można ocenić za 10 lat. Natomiast – przekonywał - szczepionki rosyjskie są oparte na technologiach „stosowanych przez dekady”, dlatego są najbardziej bezpieczne.

Mówiąc o krajowych preparatach, nazwał je „prostymi i niezawodnymi jak karabin kałasznikowa” . Zastrzegł, że jest to zdanie „jednego ze specjalistów europejskich”. Portal Meduza podał, że porównania tego użył w lutym br. austriacki ekspert Florian Thalhammer w wypowiedzi dla wiedeńskiego dziennika „Kronen Zeitung”.

Rosyjski prezydent wypowiadał się w czwartek na spotkaniu z wicepremier Tatianą Golikową, która kieruje sztabem rządowym ds. walki z pandemią koronawirusa. Golikowa poinformowała, że do tej pory 13,4 mln Rosjan przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a 9,4 mln - czyli 6,6 proc. populacji Rosji - otrzymało dwie dawki.

Wicepremier dodała, że w Rosji wyprodukowano dotąd 31,9 mln pełnych zestawów (czyli jednej i drugiej dawki) szczepionek. Jest to głównie preparat Sputnik V.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej