RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fragmenty chińskiej rakiety uderzą w Ziemię. Grozi nam niebezpieczeństwo?

Nie wiadomo jeszcze, gdzie spadną fragmenty rakiety (fot. VCG/Getty Images)
Nie wiadomo jeszcze, gdzie spadną fragmenty rakiety (fot. VCG/Getty Images)

Fragmenty olbrzymiej chińskiej rakiety Długi Marsz 5B mogą wkrótce wejść w ziemską atmosferę w sposób niekontrolowany. Nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie to nastąpi, ale przypuszcza się, że stanie się to już w sobotę 8 maja.

Wycieczka w kosmos. Rusza sprzedaż biletów

Firma Blue Origin należąca do multimiliardera Jeffa Bezos, szefa Amazona, otwiera sprzedaż biletów na suborbitalne wycieczki statkiem kosmicznym...

zobacz więcej

Wojskowi z Korei Płd. i USA omówili w piątek możliwość upadku na Ziemię szczątków chińskiej rakiety kosmicznej. – Nie można wykluczyć, że spadną one na Półwysep Koreański - ocenił płk Czoj Seong Hwan z Koreańskiego Centrum Operacji Kosmicznych.

W spotkaniu uczestniczyli również wojskowi z Niemiec i Japonii - podała agencja prasowa Yonhap, powołując się na południowokoreańskie lotnictwo.

– Nie możemy całkowicie wykluczyć możliwości, że części rakiety spadną na Półwysep Koreański; (...) blisko współpracujemy z CSpOC i innymi agencjami, by być w pełni przygotowanym na każdy scenariusz – powiedział płk Czoj.

Rakieta Długi Marsz 5B wyniosła na orbitę jeden z kluczowych modułów planowanej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong („Niebiański Pałac”). Następnie sama weszła na tymczasową orbitę i obecnie okrąża Ziemię raz na 90 minut, lecąc zbyt szybko, by agencje kosmiczne mogły przewidzieć, gdzie wejdzie w atmosferę.

Część ekspertów uspokaja, że szczątki rakiety spadną najprawdopodobniej na wody międzynarodowe i nie będą stanowiły zagrożenia dla ludzi. Podobną opinię przedstawia również państwowy chiński dziennik „Global Times”, oskarżając przy tym Zachód o wyolbrzymianie „zagrożenia kosmicznego z Chin”.

Stanowisko szefa Pentagonu


Minister obrony USA generał Lloyd Austin powiedział z kolei w czwartek, że Pentagon nie ma na ten moment planów zestrzelenia fragmentów chińskiej rakiety. Wyraził nadzieję, że szczątki spadną do oceanu.

źródło:

Zobacz więcej