RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Portugalii na szczycie UE: Przy zmianach na rzecz klimatu pamiętajmy o pracownikach

Szczyt społeczny UE w Porto (fot. PAP/EPA/LUIS VIEIRA)
Szczyt społeczny UE w Porto (fot. PAP/EPA/LUIS VIEIRA)

Premier Portugalii Antonio Costa zaapelował w piątek do władz UE, aby przeciwdziałaniu zmianom klimatu nie towarzyszył proces pogłębiania bezrobocia. Wskazał, podczas unijnego Szczytu Społecznego w Porto, że odchodzeniu od paliw kopalnych nie może towarzyszyć pogłębianie się ubóstwa.

Premier Morawiecki: W Porto zaprezentuję nasz model społeczny

Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Porto, gdzie weźmie udział w dwudniowym spotkaniu szefów państw i rządów UE. Głównymi tematami...

zobacz więcej

– Przykład znajduje się blisko nas, w położonym nieopodal Porto Matosinhos, gdzie zlikwidowaliśmy w ostatnim czasie rafinerię – powiedział Costa, zaznaczając, że wraz z zamknięciem tego zakładu konieczne było znalezienie jego pracownikom innego zatrudnienia.

Pamiętajmy o miejscach pracy


W ocenie Costy proponowane przez władze unijne działania w obszarze walki z ociepleniem klimatu „nie mogą w konsekwencji oznaczać rosnącej liczby nowych bezrobotnych”. – Oczekujemy, że władze UE będą patrzeć nie tylko na poziom PKB i deficytu, ale również na wskaźniki bezrobocia i ubóstwa. Dzięki temu moglibyśmy zapewnić Unii kompletny kształt w ramach tego, czym powinna być skoordynowana polityka europejska – zaznaczył premier Portugalii.

Costa wyjaśnił, że celem piątkowego Szczytu Społecznego jest omówienie trzech filarów polityki Komisji Europejskiej do 2030 r., zaprezentowanych w marcu. Należą do nich: dążenie do zatrudnienia w UE na poziomie co najmniej 78 proc., coroczne szkolenia dla 60 proc. pracowników, a także redukcja liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem o co najmniej 15 mln. 

Zobacz także: Branża mięsna wprowadzi „kalkulator efektywności klimatycznej”    

źródło:

Zobacz więcej