RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Negocjacje krajów UE ws. sankcji wobec Białorusi. Decyzja odwleczona

Reżim Łukaszenki zaostrza prześladowania Polaków (fot. Maxim Guchek\TASS\Getty Images)
Reżim Łukaszenki zaostrza prześladowania Polaków (fot. Maxim Guchek\TASS\Getty Images)

Przedłużają się negocjacje unijnych krajów w sprawie kolejnych sankcji wobec Białorusi. Zgoda na restrykcje była początkowo planowana w najbliższy poniedziałek, ale teraz jest spodziewana w przyszłym miesiącu. Poinformował o tym wysoki rangą unijny urzędnik, który uczestniczy w przygotowaniach poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Brukseli.

Nowe sankcje wobec Białorusi? Jest oświadczenie UE

Unia Europejska potępiła w piątek doprowadzenie do śmierci Białorusina Ramana Bandarenki, który zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas...

zobacz więcej

– Ta sprawa cały czas jest przedmiotem negocjacji ekspertów. Decyzji spodziewamy się w czerwcu – oznajmił wysoki rangą unijny urzędnik.

O rozpoczętych pracach nad kolejnymi sankcjami wobec Białorusi informowano już przed dwoma tygodniami. Powodem rozszerzenia sankcji są prześladowania Polaków mieszkających na Białorusi, a także dalsze represje władz w Mińsku wobec Białorusinów. Jeśli zostaną zatwierdzone, będzie to czwarta transza restrykcji nałożonych przez Unię na białoruski reżim w ostatnim roku.

Wspólnota rozpoczęła nakładanie sankcji za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich oraz brutalne represjonowanie pokojowych demonstrantów, którzy protestowali przeciwko fałszerstwom, a także opozycji i dziennikarzy. Najpierw na czarną listę Unia wpisała 40 przedstawicieli białoruskiego reżimu, później dopisywała kolejne nazwiska.

Zobacz także: Alaksandr Łukaszenka grozi UE


Obecnie jest na niej 88 osób, w tym Alaksandr Łukaszenka i jego syn, który jest doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego, ministrowie i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Wszyscy mają zakaz wjazdu do Unii i zamrożone majątki w Europie. Sankcjami jest objętych także 7 firm wspierających reżim w Mińsku, których aktywa w Unii zostały zablokowane.

źródło:
Zobacz więcej