RAPORT

Pogarda

Prezes TK: wyrok ETPCz bezprawny i poza kompetencjami

Najnowsze

Popularne

Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Xero Flor przeciwko Polsce uznał w piątek, że doszło do naruszenia przepisów prawa. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska skomentowała to w rozmowie z PAP. Stwierdziła, że ETPCz bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału oraz, że wyrok nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Prezydent na wiosennych wagarach. Gdzie jest dziś Rafał Trzaskowski?

Gdy kwitną kasztany, a temperatury szybują wreszcie w górę, uczniowie uciekają ze szkół i zaczyna się wagarowanie. Mają dość długiego roku...

zobacz więcej

– Europejski Trybunał Praw Człowieka bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi to rażące naruszenie prawa i nie znajduje jakiejkolwiek podstawy w aktach prawa międzynarodowego konstruujących status Trybunału w Strasburgu – powiedziała prezes Julia Przyłębska poproszona o komentarz do piątkowego wyroku ETPCz.

– Bezprawne wkroczenie przez ETPCz w kompetencje Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz kompetencji Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od osoby wybranej przez Sejm nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym – oceniła.

Zobacz także -> Kto dyryguje atakiem TSUE na Polskę? Kaleta: Wiceminister w rządzie Tuska

Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce uznał w piątek jednogłośnie, że doszło do naruszenia art. 6 par. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie prawa do rzetelnego procesu oraz naruszenia art. 6 par. 1 w zakresie prawa do sądu ustanowionego ustawą.

Prezes TK w rocznicę konstytucji 3 maja. „Czas skończyć z pedagogiką wstydu”

zobacz więcej

ETPCz poinformował o tym w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej Trybunału w Strasburgu.

Sprawa dotyczy praw polskiej spółki, która poskarżyła się do Trybunału Konstytucyjnego na przepisy, które doprowadziły do niekorzystnego sądowego rozstrzygnięcia (sprawa Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce, sprawa 4907/18).

Zobacz także -> TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich

Trybunał Konstytucyjny sprawę umorzył. ETPCz miał uznać, że w Trybunale Konstytucyjnym, w składzie orzekającym, zasiadał sędzia, który został wybrany na wcześniej już obsadzone miejsce.

Spółka poskarżyła się na to do ETPCz w Strasburgu, dowodząc, że naruszone zostało jej prawo do sądu – podano z kolei na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej