RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Twitter zawiesza konta przekazujące słowa Trumpa

Twitter blokuje niektóre konta użytkowników (fot. Anna Moneymaker-Pool/Getty Images)
Twitter blokuje niektóre konta użytkowników (fot. Anna Moneymaker-Pool/Getty Images)

Twitter zawiesił kilka kont, których – jak wskazała firma – „ewidentnym celem” było przekazywanie wiadomości Donalda Trumpa. Były prezydent USA został w styczniu na stałe wyrzucony z tej platformy.

Blokowanie polityków w mediach społecznościowych karalne. Ustawa czeka na podpis gubernatora

W amerykańskim stanie Floryda za aprobatą zarówno Republikanów jak i Demokratów uchwalono prawo, zgodnie z którym platformy społecznościowe będą...

zobacz więcej

Twitter potwierdził, że zainterweniował wobec tych profili na których przekazywano komentarze zaczerpnięte z bloga byłego prezydenta, „Z biurka Donalda J. Trumpa”.

Czytaj także: Facebook zablokował Trumpowi konto do końca kadencji

Były prezydent USA usunięty z Twittera


Na początku roku były prezydent został usunięty z Twittera i innych serwisów społecznościowych za rzekomą groźbę podżegania zwolenników do wtargnięcia na Kapitol 6 stycznia podczas ceremonii zatwierdzania przez amerykański Kongres zwycięstwa w wyborach prezydenckich Demokraty Joego Bidena.

– Jak określono w naszej polityce dotyczącej prób uniknięcia wykluczenia, podejmujemy działania przeciwko kontom, których widocznym zamiarem jest zastąpienie lub promowanie treści powiązanych z zawieszonym kontem – przekazał rzecznik kalifornijskiej firmy.

Twitter początkowo zawiesił konto Trumpa tymczasowo, potem wykluczył go z platformy na stałe.

Założyciel i szef Twittera Jack Dorsey zakomunikował , że była to „właściwa decyzja”, ale nadal oznacza „porażkę w prowadzeniu zdrowej rozmowy”.

Donald Trump: Nie zostaniemy uciszeni! Twitter blokuje kolejne profile

Nie zostaniemy uciszeni! - napisał na swoim rządowym koncie na Twitterze prezydent Donald Trump po zawieszeniu przez ten serwis jego prywatnego...

zobacz więcej

Większość głównych sieci społecznościowych podjęła podobne środki, ale czy były one tymczasowe czy stałe, dopiero się okaże – zauważa AFP.

Serwis YouTube poinformował, że czeka, aż ryzyko przemocy zmaleje. Panel doradczy Facebooka (Oversight Board) podtrzymał w środę decyzję zarządu firmy, na mocy której konto Trumpa w tym serwisie zostało zawieszone w styczniu. Nakazał, by w ciągu pół roku zarząd firmy przyjął „jasne, konieczne i proporcjonalne” zasady określające sytuacje, w których zawiesza się jakieś konto.

Donald Trump miał prawie 89 mln obserwujących na Twitterze, 35 mln na Facebooku i 24 mln na Instagramie, zanim został zbanowany. Na swojej stronie internetowej nadal twierdzi, że wybory „zostały mu skradzione” przez „masowe oszustwa” wyborcze.

Po przegraniu wyborów prezydenckich Trump nawoływał do protestów i przekonywał, że zwycięstwo jego rywala było oszustwem. Serwisy, które zawiesiły jego konta, uzasadniały to notorycznym rozpowszechnianiem przez niego fałszywych informacji o wyborach i ryzykiem podżegania do przemocy.

Czytaj także: Blokada kont w USA. Prof. Krasnodębski: Szokujące, że cenzura wróciła

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej