RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłanka PO zaszczepiła się w ciąży. Zaatakowali ją antyszczepionkowcy

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska (fot. Forum/FotoNews/GRZEGORZ KRZYZEWSKI)
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska (fot. Forum/FotoNews/GRZEGORZ KRZYZEWSKI)

Korzyści z zaszczepienia bez wątpienia przewyższają jednak niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym – powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska, która zaszczepiła się w oczekiwaniu na trzecie dziecko. Po tym, jak zwierzyła się z tego w mediach społecznościowych, antyszczepionkowców zaatakowali jej profil.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. W czwartek 6 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6431 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Grajewska w TVN24 tłumaczyła swoją decyzję.

– Na pewno bardzo się bałam, ale ze względu na zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozmowę z moim lekarzem prowadzącym zdecydowałam się na szczepienie – wyjaśniła.

Powiedziała, że w takich przypadkach należy zrobić bilans sytuacji. – Korzyści z zaszczepienia bez wątpienia przewyższają niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym. Zachęcam mamy, aby pytały, rozmawiały ze swoimi ginekologami, położnikami i szczepiły się – zachęciła.

Głos w dyskusji zabrał również dr Maciej Socha, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Szczepienia w ciąży absolutnie bezpieczne


– Szczepienia w ciąży są absolutnie bezpieczne. Jesteśmy przekonani, o czym wspomniała pani poseł, że korzyści przewyższają – i to znamiennie – niewielkie ryzyko odczynów poszczepiennych – zapewnił. – Mamy absolutnie wystarczającą ilość danych, żeby powiedzieć, że szczepienia zarówno w pierwszym, w drugim, jak i w trzecim trymestrze ciąży są bezpieczną metodą zapobiegania ciężkiemu zachorowaniu na COVID. Dodatkowo one w ogóle zapobiegają zachorowaniu na COVID – dodał.

Zobacz także: Koronawirus. Brazylijski wariant a szczepionka – prof. Gut tłumaczy 

Socha zauważył, że dzięki szczepieniom „jesteśmy w stanie zaoferować dziecku najlepszy z możliwych prezentów". – Matka karmiąc dziecko prawdopodobnie w co najmniej znaczącej ilości przypadków przekaże przeciwciała noworodkowi – przekazał. – To swoisty dar – przyznał.

Kolejne roczniki mogą zapisywać się na szczepienie przeciw COVID-19

Zgodnie z harmonogram szczepień w czwartek przyszła kolej na rejestrację osób w wieku 28 i 29 lat, które w I kwartale nie zgłosiły chęci...

zobacz więcej

– Nie ma wątpliwości, że akcje prowadzone przez antyszczepionkowców powodują duży niepokój u ciężarnych – przyznał dr Socha.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej dodała, że po tym, jak napisała w mediach społecznościowych o tym, że przyjęła swoją dawkę, grupa antyszczepionkowców zaatakowała jej profil.

Zdaniem dr Sochy strach przyszłych mam związany z zaszczepieniem w największej części związany jest z dzieckiem. Zaznaczył jednak, że proces, który następuje w organizmie kobiety po przyjęciu szczepionki, dotyczy głównie samej ciężarnej.

źródło:
Zobacz więcej