RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Tarcia w Brukseli w sprawie Zielonych Certyfikatów

Zielony Certyfikat ma ułatwić Europejczykom podróżowanie już w te wakacje (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)
Zielony Certyfikat ma ułatwić Europejczykom podróżowanie już w te wakacje (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)

Pierwsza grupa krajów Unii Europejskiej rozpoczyna test pilotażowy Zielonego Certyfikatu, Polska dołączy do programu pod koniec miesiąca. Tymczasem w na linii Parlament Europejski – Rada UE istnieje konflikt o dokument, który ma ułatwić Europejczykom podróżowanie już w te wakacje – informuje RMF FM.

W tym państwie zamknięto oddział dla chorych na COVID-19. Ostatni pacjent wypisany

W szpitalu w San Marino zamknięto oddział dla chorych na COVID-19. Do domu wypisany został ostatni pacjent, który tam przebywał - podał miejscowy...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zielony Certyfikat ma zawierać informacje o szczepieniu przeciw COVID-19, negatywnym teście na koronawirusa lub obecności przeciwciał po przebytej chorobie.

Sam test pilotażowy to, jak tłumaczy jeden z dyplomatów, „drobny szczegół techniczny”: chodzi jedynie o weryfikację funkcjonowania systemu informatycznego i jego połączeń krajowych.

– Natomiast w dyskusji między Parlamentem Europejskim, Radą UE a Komisją Europejską pojawił się problem polityczny – tłumaczy dyplomata.

Testy na COVID-19 darmowe?


Eurodeputowani chcą, by testy na koronawirusa były darmowe. Jak wyjaśniają, w przeciwnym wypadku Zielony Certyfikat będzie dyskryminować tych, którzy się nie zaszczepią: szczepienia są bowiem za darmo, a za testy trzeba w niektórych krajach płacić, często niemałe pieniądze.

Rada Unii Europejskiej, czyli rządu krajów członkowskich, jest przeciwna darmowym testom. Podnoszony jest argument, że decyzja w sprawie testów należy do kompetencji krajowych, a nie unijnych. Radę popiera Komisja Europejska; według traktatów kwestie zdrowotne leżą w gestii państw członkowskich. W negocjacjach doszło do impasu. Rozmowy mają być wznowione na początku przyszłego tygodnia. – Wtedy okaże się, czy mamy do czynienia z blokadą negocjacji – wskazuje dyplomata.

RMF FM zwraca uwagę, że zgoda tych trzech instytucji jest konieczna do podjęcia decyzji na szczeblu unijnym. Obecnie możliwe jest rozwiązanie, że decyzja o Zielonym Certyfikacie będzie unijnym prawem, zaś sprawa darmowych testów – jedynie zaleceniem.

źródło:
Zobacz więcej