RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Małgorzata Wassermann: Jestem przerażona stanem wymiaru sprawiedliwości

Posłanka PiS Małgorzata Wassermann (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Posłanka PiS Małgorzata Wassermann (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Jestem przerażona stanem wymiaru sprawiedliwości, bo mam poczucie, że dziś zaczynają zapadać rozstrzygnięcia w zależności od tego, która strona barykady staje przed sądem. I to działa w obie strony, a wbrew pozorom, częściej na niekorzyść PiS – mówi w rozmowie z Interią posłanka PiS Małgorzata Wassermann.

„Uchwała trzech izb” i skutki prawne. Sprawą zajmie się Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN

Na 12 kwietnia wyznaczono termin posiedzenia całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która ma m.in. zająć się...

zobacz więcej

Wassermann w wywiadzie dla Interii mówiła m.in. o Trybunale Konstytucyjnym. Jak wskazała, jej spojrzenie na Trybunał Konstytucyjny zmieniło się po roku 2010 roku.

– Dla mnie Trybunał zawsze był czymś świętym, najwyższym, to tam mieli zasiadać najlepsi fachowcy, podejmujący absolutnie bezstronne decyzje. Gdy zaczęłam się tym po Smoleńsku głębiej interesować, to pierwszy szok przeżyłam w przypadku wyroku TK w sprawie OFE. Rozstrzygnięcie jak ulał pasowało pod ówczesną sytuację polityczną. Od tego momentu zaczęłam wnikliwie analizować życiorysy osób, które zasiadają w TK. Wiele z nich miało karierę polityczną za sobą i zaskoczenie minęło – powiedziała Wassermann.

Zobacz także: SN postawił się ponad interesem obywateli”. Sędzia Izby Dyscyplinarnej o uchwale 

Zapytana o obecność w TK Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza wskazała, że Pawłowicz jest „jednym z najlepszych prawników pod względem merytorycznym”

Autorytety prawnicze


– Jej znajomość prawa konstytucyjnego jest wybitna. Oceniamy ją przez pryzmat barwnej postaci – sałatki w Sejmie czy kontrowersyjnych wypowiedzi. Pamiętam jednak, gdy konsultowałam z nią pewne prawnicze rozstrzygnięcie – była i jest ponadwybitnym autorytetem prawniczym, jeśli chodzi o jej dziedzinę. Stanisław Piotrowicz może nie ma takich osiągnięć, ale jest po prostu bardzo dobrym prokuratorem z dużym doświadczeniem – odparła. Zapytana o to, czy czuje się rozczarowana, „że idealistyczna wizja tego zawodu upada” również za sprawą jej formacji politycznej, zaznaczyła, że nie ma takiego odczucia. – Niektóre wizje rozjechały mi się dużo wcześniej – zaznaczyła.

„Obraz państwa i instytucji wyłaniający się ze sprawy Amber Gold był dramatyczny”

Obraz państwa i instytucji, jaki wyłaniał się ze sprawy Amber Gold, był dramatyczny – stwierdziła Małgorzata Wassermann (PiS), która kierowała...

zobacz więcej

– „Nie jest tak, że to akceptuję. Patrzę na rozstrzygnięcia. I w tym momencie nie ma ani jednego rozstrzygnięcia, co do którego miałabym wątpliwości pod względem zgodności z prawem. Absolutnie jednak nie akceptuję sytuacji, kiedy o TK mówi się, że to „Trybunał Julii Przyłębskiej”. Nikt nie mówił, że wcześniej był to „Trybunał Andrzeja Rzeplińskiego”., który akceptował 17 sędziów niesłusznie wybranych. Żeby jednak była jasność – jestem przerażona stanem wymiaru sprawiedliwości – zaznaczyła.

Co wyprawiał Giertych przy zatrzymaniu?


– Podam przykład. Jakiś czas temu doszło do napadu na dom jednego z dziennikarzy kojarzonych z prawą stroną. Czterech napastników z nożem, pod wpływem narkotyków, zaatakowało dziennikarza i jego rodzinę. Sprawcy zostali ujęci. Gdy weszli na salę, a pani sędzia zobaczyła tego dziennikarza, to nie zastosowała wobec sprawców aresztu – opowiedziała posłanka.

To rzeczy niebywałe. W takiej sprawie areszt byłby dla mnie oczywisty. A przy okazji – to, co wyprawiał mecenas Roman Giertych przy swoim zatrzymaniu, też nie mieści się w głowie – uważa Małgorzata Wassermann.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej