RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bezrobocie w Polsce minimalnie spadło

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 6,3 proc. (fot. Shutterstock/ Halfpoint)
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 6,3 proc. (fot. Shutterstock/ Halfpoint)

Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 6,3 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. – poinformował resort.

PKB Polski w tym roku wzrośnie. Są szacunkowe dane

W całym 2021 r. produkt krajowy brutto Polski zwiększy się o 3,8 proc., a w 2022 r. wzrost przyspieszy do 4,5 proc. – przewiduje Instytut Prognoz i...

zobacz więcej

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii dodało, że kwiecień jest drugim miesiącem z rzędu, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmniejszyła się.

„Pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia, nie wywarły na polskiej gospodarce tak drastycznych zmian jakie zapowiadano wiosną ubiegłego roku. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy, to bez wątpienia efekt działań jakie wprowadziliśmy, by ochronić miejsca pracy” – wskazała wiceszefowa MRPiT Iwona Michałek.

Ministerstwo wyjaśniło, że do końca kwietnia br. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy przyznały wsparcie dla 7,3 mln miejsc pracy.

Czytaj także: Imponujący wzrost wynagrodzeń Polaków. Ekspert ocenia trwałość trendu 

 „Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w kwietniu br. wyniosła 1 053,3 tys. osób i - w porównaniu do końca marca br. liczba ta spadła o 25,1 tys. osób, czyli o 2,3 proc.” – poinformowano.

Rewelacyjne dane Eurostatu. Polska z najlepszym wskaźnikiem w UE

W marcu 2021 roku bezrobocie w Polsce utrzymywało się na najniższym poziomie w Unii Europejskiej – poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy...

zobacz więcej

Resort przekazało, że najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w woj. wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą – w warmińsko-mazurskim (10,1 proc.).

W kwietniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 107,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej tj. o 10,5 tys. (8,9 proc.) mniej niż w marcu br. i o 49,2 tys. (84,4 proc.) więcej niż w kwietniu 2020 r.

Polska z najniższą stopą bezrobocia w UE


Jak podkreślono, w marcu roku Polska trzeci miesiąc z rzędu była krajem o najniższej w Unii Europejskiej stopie bezrobocia liczonej według definicji przyjętej przez Eurostat.

„W marcu, podobnie jak w styczniu i lutym, tzw. zharmonizowana miesięczna stopa bezrobocia wyrównana sezonowo wyniosła w Polsce 3,1 proc., podczas, gdy w UE (27) wyniosła 7,3 proc., a w strefie euro - 8,1 proc.” – zwrócono uwagę.

Czytaj także: Wielkopolska z najniższym bezrobociem w UE. Dane za 2020 r.

 

źródło:

Zobacz więcej