RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

XVII-wieczne monety i pieczęć znalezione w lesie

Niezwykłe odkrycie w lasach Nadleśnictwa Starachowice (fot. Facebook/Grupa Ochrony Zabytków Fort)
Niezwykłe odkrycie w lasach Nadleśnictwa Starachowice (fot. Facebook/Grupa Ochrony Zabytków Fort)

Niezwykłe znalezisko w lasach radomskiego Nadleśnictwa Starachowice. Członkowie Stowarzyszenia Grupa Ochrony Zabytków Fort Grupy Ochrony Zabytków Fort znaleźli monety z XVII wieku i pieczęć lakową.

To wino „leżakowało” w kosmosie. Cena może być astronomiczna

Butelka francuskiego wina, która spędziła ponad rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zostanie sprzedana na aukcji – poinformował...

zobacz więcej

Jak poinformowały Lasy Państwowe, „w jednym miejscu odnaleziono monetę bitą w Rydze (1647 r.), szeląga z 1601 r. oraz dwa półtoraki króla Zygmunta III Wazy z 1614 r i 1623 r.”

Kolejnym znaleziskiem jest pieczęć lakowa z herbem ogończy, czyli odwróconą podkową i umieszczoną nad nią strzałą. Prawdopodobnie należała ona do husarza Hieronima Jarosza Rosnowskiego, łowczego lwowskiego.

Znalezione przedmioty trafią do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

To już kolejny rok, kiedy Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort prowadzi na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Starachowice, poszukiwania artefaktów z wykorzystaniem wykrywaczy metali. Poszukiwania odbywają się za zgodą Nadleśnictwa Starachowice oraz na podstawie zezwolenia udzielonego Decyzją Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

#archeolas Podczas poszukiwań z wykrywaczami metali zdarza się i kilka monet �� w jednym miejscu - 1. szeląg Krystyny,...

Opublikowany przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu Wtorek, 4 maja 2021


Czytaj także: Znaleziono ponad sto denarów. Pierwszy taki skarb na terenie Polski

źródło:
Zobacz więcej