RAPORT

Pogarda

Kiedy Senat ratyfikuje Fundusz Odbudowy? Wicemarszałek Pęk: Złożyliśmy wniosek

Najnowsze

Popularne

Po uchwaleniu przez Sejm rządowego projektu ustawy w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej, jego ratyfikacją zajmie się Senat. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi, opozycyjni senatorzy sugerują, że może to się odbyć dopiero w czerwcu. – Ratyfikacja to prosty akt prawny, nie ma wielkich dyskusji, zawiera zgodę i datę wejścia w życie umowy – powiedział w programie „Kwadrans Polityczny” wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Wskazał, że klub PiS złożył wniosek, żeby Senat zajął się sprawą na najbliższym posiedzeniu.

Minister ds. UE: Nie ma mowy o wspólnej odpowiedzialności za długi w Unii [WIDEO]

Minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański zapewnił w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info, że w przypadku unijnego Funduszu...

zobacz więcej

– Jestem zdziwiony działaniami Senatu, nie pierwszy raz zresztą. Jako klub PiS – 49 senatorów – wnioskujemy, żeby ratyfikacja odbyła się już na najbliższym posiedzeniu Senatu, złożyliśmy stosowny wniosek. Ratyfikacja to prosty akt prawny, nie ma wielkich dyskusji, zawiera zgodę i datę wejścia w życie umowy – mówił marszałek Pęk W TVP1.

W jego ocenie Senat „wychodzi po raz kolejny poza zakres swoich obowiązków”, przedłużając procedurę. – Dyskusja na temat Funduszu Odbudowy dawno się odbyła. Były konsultacje społeczne, Krajowy Plan Odbudowy został przesłany Komisji Europejskiej, ale większość senacka, marszałek Tomasz Grodzki tego nie dostrzegają – ocenił.

Fundusz Odbudowy a zmiana KPO


– Większość senacka chce przy okazji ratyfikacji Funduszu Odbudowy zmieniać KPO, a przecież Senat brał udział w konsultacjach. Po raz kolejny spodziewam się teatru politycznego i krytyki rządu, nic szczególnego z tego nie wyniknie – podkreślił Pęk.

Wicemarszałek Senatu liczy, że ratyfikacja będzie miała miejsce w pierwszym możliwym terminie.

– Dodatkowe posiedzenie w tej sprawie w czerwcu spowoduje, że staniemy w ogonie państw, które ratyfikują najważniejszą w tej chwili sprawę dla Europy. Plan Odbudowy jest niezwykłą szansą dla Europy na wyjście z kryzysu wywołanego pandemią – przekonywał.

Senator PiS Jan Maria Jackowski zadeklarował, że zagłosuje przeciw ratyfikacji. – Poradzimy sobie bez Jana Marii Jackowskiego, nie po raz pierwszy. On woli takie rzeczy ogłaszać w TVN, coraz bardziej funkcjonuje jako senator niezależny. Senator Jan Filip Libicki zapowiedział, że poprze projekt, więc bilans wychodzi na zero – zwrócił uwagę.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej