RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów? Sprawdź jamę ustną

RZS może mieć związek z bakteriami w jamie ustnej (fot. Shutterstock/Stockbusters)
RZS może mieć związek z bakteriami w jamie ustnej (fot. Shutterstock/Stockbusters)

Populacje bakterii w jamie ustnej pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów i osób zagrożonych rozwojem tej choroby są podobne do siebie – i jednocześnie odmienne, niż te u zdrowych, niezagrożonych osób – informuje pismo „Arthritis & Rheumatology”.

Wytresowane pszczoły wykrywają koronawirusa

Holenderskim naukowcom udało się tak wyszkolić pszczoły, aby w kilka sekund wykrywały COVID-19. Jak twierdzą badacze, owady można tego nauczyć,...

zobacz więcej

Wcześniejsze badania sugerowały, że rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) może mieć związek z błoną śluzową jamy ustnej. Naukowcy z University of Amsterdam postanowili ocenić mikrobiom jamy ustnej i stan przyzębia u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów (ERA) i osób z ryzykiem RZS.

Badania zostały przeprowadzone na trzech grupach osób (po 50 uczestników): z rozpoznanym reumatoidalnym zapaleniem stawów, z grupy ryzyka (bóle stawów i autoprzeciwciała) oraz osobach zdrowych. Badano ich przyzębie, płytkę nazębną, ślinę oraz nalot poddziąsłowy.

Zobacz także: Aspiryna zapobiega pogorszeniu sprawności umysłu 

„Bakterie z rodzaju Prevotella i Veillonella – Gram–ujemne beztlenowce – były w większej względnej obfitości w ślinie, a Veillonella była również w większej względnej obfitości w nalocie z języka, zarówno u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów, jak i osób z grupy ryzyka w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną” – napisali autorzy.

W obu przypadkach chodzi o bakterie sprzyjające stanom zapalnym, co sugeruje możliwy związek między drobnoustrojami jamy ustnej a reumatoidalnym zapaleniem stawów.

źródło:

Zobacz więcej