RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronakryzys. Przybywa chętnych po granty

Firmy mogą występować o rządowe wsparcie (fot. Pixabay)
Firmy mogą występować o rządowe wsparcie (fot. Pixabay)

Chętnych na rządowe wsparcie jest dużo, a będzie jeszcze więcej, bo kryteria w tym roku są wyjątkowo łagodne – wskazuje „Puls Biznesu”. Według gazety dawno nie było tylu chętnych na granty z rządowego programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki.

Ważna informacja dla wszystkich kredytobiorców. RPP prognozuje

RPP w środę utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. W komunikacie po posiedzeniu napisano, że w najbliższych miesiącach...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Artur Wycech, dyrektor departamentu rozwoju inwestycji w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, tłumaczy w pierwszym kwartale do wsparcia rekomendowano siedem projektów, w których firmy stworzą ponad 2,5 tys. miejsc pracy i zainwestują ponad 2 mld zł. – 10 firm jeszcze negocjuje lub już złożyło wnioski i niewykluczone, że w czerwcu ponownie zbierze się zespół ds. inwestycji – wskazuje.

Firmy, które od 2012 roku dostały 1,28 mld zł rządowych grantów, zainwestują 26 mld zł. Wycech szacuje, że jeden złoty wsparcia generował 20 zł inwestycji, 4 zł w płacach pracowników i 5 zł wpłat do budżetu.

LG szykuje inwestycję


Według dziennika wśród siedmiu firm, które wkrótce podpiszą umowy na granty, jest LG Energy Solutions. Koreański producent baterii do samochodów elektrycznych zainwestuje w Kobierzycach jeszcze 1,4 mld zł i zwiększy zatrudnienie o 500 osób.

Granty dostaną też firmy, które rozbudowują centra usług w Polsce. Shell, który w Krakowie zatrudnia 4,4 tys. osób, ma zwerbować jeszcze 600. Z kolei ING Tech ma w biurach w Katowicach i Warszawie prawie 2 tys. pracowników, „a na ten rok planuje zatrudnienie o 1500”. Nowe centrum otwiera Dyson, brytyjski producent odkurzaczy, który zatrudni 290 osób w Krakowie (Polska wygrała ten projekt z Malezją). Do złożenia aplikacji przygotowuje się amerykański Westinghouse, który może zatrudnić w Krakowie 150 osób.

„PB” przypomina, że pod koniec marca rząd znowelizował program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Zmiany mają zachęcić przedsiębiorców do działania mimo pogorszenia koniunktury w trakcie pandemii koronawirusa. Zwraca uwagę, że na przykład kryteria dotyczące wymaganych nakładów i liczby miejsc pracy dla inwestycji strategicznych obniżono o połowę w przypadku dużych inwestorów, a nawet 20-krotnie dla mikroprzedsiębiorców.

źródło:
Zobacz więcej